Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny (21.03) w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie zaistniała nowa wystawa „Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika”. Muzeum Warmii i Mazur przygotowało tę wystawę dla uczczenia przypadających w 2023 roku 550. rocznicy urodzin, 480. rocznicy śmierci i 500. rocznicy objęcia przez Mikołaja Kopernika stanowiska generalnego administratora diecezji warmińskiej.
Myślą przewodnią wystawy jest refleksja nad czasem i pracą, a jej namacalnym wymiarem jest wykonana przez Mikołaja Kopernika tablica astronomiczna na ścianie w krużganku olsztyńskiego zamku, najsłynniejsza pamiątka po wielkim astronomie. W salach zamieszkiwanych niegdyś przez Mikołaja Kopernika muzealnicy prezentują zegary słoneczne i mechaniczne, kalendarze, a także dzieła sztuki ukazujące sposoby spędzania czasu na pracy i zabawie. Druga część wystawy to inkunabuły z księgozbioru Kopernika, a także nowożytne utensylia aptekarskie, naczynia liturgiczne, starodruki oraz monety używane w Prusach w czasach wielkiego astronoma.
Na wystawie prezentowanych jest ok. 140 obiektów pochodzących nie tylko ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, ale także muzealia wypożyczone z Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Biblioteki Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum”.
Wystawa będzie prezentowana na salach gotyckich olsztyńskiego zamku od 21 marca do końca września.
Dodać należy, że podczas wernisażu wystawy w krużganku olsztyńskiego zamku odsłonięto instalację przedstawiającą model układu planetarnego według teorii Klaudiusza Ptolemeusza (z Ziemią jako centrum układu) oraz model tego układu według Mikołaja Kopernika, w którym centralne miejsce zajmuje Słońce.
Więcej o wernisażu wystawy w naszej wideo relacji z wydarzenia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y