(fot. freepik.com)
Fundacja Polska Bezgotówkowa niedawno świętowała 5-lecie swojej działalności. Jej głównym celem jest wspieranie rynku płatności bezgotówkowych w Polsce oraz upowszechnianie i promocja obrotu bezgotówkowego wśród Polaków. W ramach swojej działalności fundacja m.in. udostępnia przedsiębiorcom darmowe terminale płatnicze. W 2023 roku osoby uczestniczące w programie Polska Bezgotówkowa mogą liczyć na korzystane zmiany.
Co to jest Program Polska Bezgotówkowa?
Program
Polska Bezgotówkowa powstał z inicjatywy wydawców kart płatniczych, Związku Banków Polskich i Ministerstwa Rozwoju. Został on opracowany, aby zachęcić przedsiębiorców, a zwłaszcza niewielkie firmy, do wprowadzenia obrotu bezgotówkowego i rozliczania się za pomocą terminali płatniczych. Takie rozwiązania niosą korzyści zarówno dla klientów, jak i dla właścicieli biznesów. Ci pierwsi mają dzięki temu większy wybór metod płatności, zaś osobom prowadzącym własną działalność łatwiej jest przyjmować takie transakcje, a ich firma nie pozostaje w tyle, jeśli chodzi o rozwój technologiczny.
Przystąpienie do Programu Polska Bezgotówkowa zapewnia małym i średnim przedsiębiorstwom korzystanie z terminala płatniczego bez ponoszenia żadnych opłat przez określony czas. Warto przy tym zaznaczyć, że płatności bezgotówkowe cieszą się obecnie niemałym zainteresowaniem. W drugim kwartale 2022 roku dokonano łącznie 2,21 mld transakcji bezgotówkowych w naszym kraju, czyli o 19,3% więcej w porównaniu do pierwszego kwartału tego samego roku
1. Specjalne urządzenie pozwalające na przyjmowanie tego typu płatności może więc zachęcić klientów do skorzystania z Twoich usług.
Kto może wziąć udział w programie?
Program Polska Bezgotówkowa skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie zgodnie z przepisami prawa każdy przedsiębiorca rejestrujący sprzedaż za pomocą kas fiskalnych, musi zapewnić swoim klientom możliwość zapłaty w każdym miejscu faktycznego prowadzenia działalności w formie bezgotówkowej. Jednym ze sposobów na spełnienie tego wymogu jest właśnie odpowiedni terminal płatniczy. Co trzeba zrobić, aby otrzymać go za darmo? Do Programu Polska Bezgotówkowa dołączyć mogą przedsiębiorcy, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie obsługiwali płatności kartami płatniczymi. W praktyce oznacza to, że z takiej możliwości mogą skorzystać zarówno właściciele firm nie używający wcześniej z takich urządzeń ze względu na związane z tym koszty, jak i osoby dopiero rozpoczynające własną działalność gospodarczą.
Jakie zmiany w programie Polska Bezgotówkowa obowiązują od 2023 roku?
Fundacja Polska Bezgotówkowa działa już od pięciu lat, a od 1 stycznia 2023 roku zdecydowano się na wprowadzenie pewnych zmian, które mają być odpowiedzią na trwające spowolnienie gospodarcze. Chodzi tu o wydłużenie okresu, w jakim Fundacja pokrywa koszty związane z utrzymaniem samych urządzeń do przyjmowania płatności bezgotówkowych oraz prowizjami za transakcje. Obecnie przedsiębiorcy przystępujący do Programu Polska Bezgotówkowa nie muszą opłacać abonamentu za terminale stacjonarne i mobilne przez okres 12 miesięcy (wcześniej było to 5 miesięcy). Ponadto Fundacja przez rok lub do osiągnięcia przez przedsiębiorstwo 100 tys. zł (przed zmianami było to 42 tys. zł) obrotu pokrywa koszty związane z procesowaniem transakcji na terminalu płatniczym POS.
Jak przystąpić do Programu Polska Bezgotówkowa?
Jeśli masz własną działalność gospodarczą i spełniasz warunki niezbędne do udziału w Programie Polska Bezgotówkowa, wystarczy, że wybierzesz agenta rozliczeniowego i zgłosisz swoją chęć przystąpienia do programu. Warto tu zaznaczyć, że jeśli oferujesz np. sprzedaż produktów przez internet, rozsądnie będzie zdecydować się na współpracę z agentem, który oferuje również
płatności online i rozwiązania płatnicze odpowiednie dla Twojej firmy. W celu przystąpienia do programu trzeba też złożyć wniosek o zawarcie umowy o akceptację kart z wybranym agentem rozliczeniowym. Wraz z przyjęciem do programu rozpoczyna się 12-miesięczny okres dofinansowania.
__________
1 - https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_02_2022.pdf