Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
19:22 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
D. | 2023-03-08 12:13 | Rozmiar tekstu: A A A

CEiIK, WBP i CPF na drodze ku „Zielonej transformacji w kulturze...” z francuskim partnerem

Olsztyn24
Maryline Lair - dyrektorka „Collectif des festivals” opowiedziała m.in. o ekologicznych rozwiązaniach w organizacji wydarzeń kulturalnych | Więcej zdjęć »

W sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie miało wczoraj (7.03) miejsce spotkanie pod hasłem „Zielona transformacja w kulturze. Polsko-francuskie konsultacje” zorganizowane przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie i Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie (autora projektu) z udziałem francuskiego stowarzyszenia Rich’ESS w Saint-Brieuc.

Spotkanie z polskimi i francuskimi ekspertami z zakresu zrównoważonego rozwoju i zielonej transformacji w kulturze odbyło się jako jedno z działań projektu #ZielonaInstytucjaKultury realizowanego w ramach programu Erasmus+ (sektor: Edukacja dorosłych; akcja 2: Partnerstwa strategiczne na małą skalę), trwającego od 1 stycznia 2022 roku do końca roku bieżącego.

Celem projektu jest zapoznanie się z dobrymi, ekologicznymi praktykami stosowanymi przez polskie oraz francuskie instytucje kultury i organizacje pozarządowe działające na rzecz kultury, a także wdrożenie ich do codziennej pracy. Realizowany jest on wokół 3 tematów: polityka ekologiczna wewnątrz instytucji/organizacji, organizacja wydarzeń kulturalnych z uwzględnieniem ekologicznych zachowań oraz ekologiczna edukacja dorosłych słuchaczy i uczestników wydarzeń. W jego ramach zostanie opracowana m.in seria wideoporadników zielonych praktyk, a także szkolenia dla edukatorów i animatorów.

Podczas podzielonego na 2 moduły (plenarny i warsztatowy) spotkania omawiano zatem wagę zaangażowania sektora kultury w proces ekologicznej zmiany i korzyści z tego płynące. Prezentację projektu #ZielonaInstytucjaKultury przedstawiła Małgorzata Czaplarska - dyrektorka Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie, metodologię zielonego audytu w tym projekcie Patrice Hénaff - dyrektor stowarzyszenia Rich’ESS, natomiast o historii i genezie organizacji pozarządowej „Collectif des festivals” i zielonych rozwiązaniach przez nią stosowanych opowiedziała Maryline Lair - dyrektorka francuskiego „Collectif des festivals”. Do udziału w wydarzeniu została również zaproszona Joanna Tabaka - ekoedukatorka dla instytucji kultury, wypowiedziała się na temat „Klimatyczna kultura, czyli dlaczego instytucje kultury powinny zajmować się zmianami klimatu?”
R E K L A M A
W części warsztatowej wydarzenia zaplanowano natomiast spotkania na tematy „ABC Zielonej instytucji kultury - jak inicjować, tworzyć i rozwijać miejsce kultury przyjazne środowisku poprowadzone przez Joannę Tabakę w siedzibie głównej WBP oraz „Rozwój dobrych, przyjaznych dla środowiska i zrównoważonych praktyk jako szansa rozwoju organizacji kultury”, który zaprezentowali Maryline Lair i Patrice Hénaff w CPF.

Więcej o poruszonych podczas spotkania tematach w zapisach wideo wystąpień prelegentów, które będziemy sukcesywnie udostępniać. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Małgorzata Czaplarska o projekcie #ZielonaInstytucjaKultury
08-03-2023
image galeria
Patrice Hénaff o zielonym audycie w projekcie #ZielonaInstytucjaKultury
08-03-2023
image galeria
Maryline Lair o „Collectif des festivals”
09-03-2023
image galeria
Joanna Tabaka w prezentacji „Klimatyczna kultura...”
09-03-2023
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.