Bieg „Tropem Wilczym” na Polach Grunwaldu | Więcej zdjęć »
Po raz jedenasty w wielu miejscowościach w Polsce zorganizowano dzisiaj (5.03) Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. To sportowo-patriotyczne wydarzenie organizowane jest dla uczczenia obchodzonego od 2011 roku w dniu 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od 2017 roku, z przerwą w 2021 roku, hołd żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia oddają również uczestnicy biegu „Tropem Wilczym” organizowanego przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
W szóstym grunwaldzkim biegu „Tropem Wilczym” wzięło dzisiaj udział 52 uczestników. To nieco mniej niż w poprzednich edycjach, jednakże większość pochodzących z Ostródy i okolic uczestników biegów na Polach Grunwaldu w tym roku pozostała w Ostródzie, gdzie zorganizowano podobny bieg.
Dla uczestników imprezy w Stębarku organizatorzy przygotowali trzy trasy: trasę honorową o symbolicznej długości 1963 metry, trasę dla chodzących z kijkami również o długości 1963 metry, a także trasę dla doświadczonych biegaczy o długości ok. 6 kilometrów.
Każdy z uczestników biegu za kwotę 40 zł nabywał pakiet startowy, w którym były okolicznościowe t-shirty lub naukowe wydawnictwa Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i medal za uczestnictwo w biegu. Posiadacze pakietu mieli również prawo do zwiedzenia muzealnej wystawy stałej, a po biegu - do posiłku, ciast i napojów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Saminie. Muzealnicy rozpalili też ognisko, przy którym można było ogrzać się i usmażyć kiełbaski.