(fot. mat. pras.)
Życie służbowe a prywatne to dwie różne kwestie, które należy od siebie oddzielać. Nikt nie lubi, kiedy jego wolny czas z rodziną nagle zostaje przerwany przez potrzebę wypełniania obowiązków związanych z pracą. Jednocześnie sama praca jest bardziej stresująca w momencie, gdy problemy prywatne znajdują się na pierwszym planie. Jak więc zachować ten słynny Work-Life Balance? Sprawdźmy!
Co to jest Work-Life-Balance?
Jak sama nazwa wskazuje, Work-Life-Balance zapewnia balans pomiędzy pracą a życiem. Jest to stan, w którym życie zawodowe i prywatne tworzą całość, jednocześnie będąc od siebie oddzielone. Czas spędzany na obowiązkach służbowych nie jest przerywany przez sprawy prywatne i na odwrót. Work-Life-Balance nie oznacza jednak równego podziału czasu na pracę i życie prywatne - jest on zależny jedynie od Ciebie i tego, jak zaplanujesz dany dzień.
Kiedy Work-Life-Balance jest zaburzony?
Podczas czytania
oferty pracy i przedstawionych tam obowiązków stwierdziłeś, że bardzo łatwo będzie pogodzić sprawy służbowe i prywatne? Mimo pozytywnych odczuć niestety często tak się nie dzieje. Work-Life-Balance jest zaburzony wtedy, gdy poszczególne obowiązki z jednej z dziedzin nie pozwalają na swobodne wykonywanie zadań związanych z drugim obszarem życia. Może to się objawiać np. spędzaniem większej ilości czasu w pracy i tym samym zaniedbywaniem czasu z rodziną. Taki obraz sytuacji jest krzywdzący dla bliskich, a sam pracownik może czuć się sfrustrowany i smutny z tego powodu. Jak temu zapobiec?
Jak przywrócić równowagę między życiem prywatnym i służbowym?
Aby móc przywrócić równowagę Work-Life-Balance, na samym początku dokonaj oceny własnej sytuacji. Czy czas spędzany w pracy jest przez Ciebie wykorzystywany w 100%? A może tzw. pożeracze czasu, czyli telefon i media społecznościowe utrudniają Ci szybkie wykonywanie obowiązków? Dokonaj oceny swojej sytuacji i spróbuj znaleźć sposoby na jej polepszenie. Jeżeli nie jesteś w pełni produktywny, postaraj się usunąć przeszkody, które stoją Ci na drodze.
Kolejnym krokiem jest ustalenie zasad i trzymanie się ich. Nie bierz więcej nadgodzin, jeżeli wiesz, że będzie to miało wpływ na Twoje życie prywatne. W momencie nieporozumienia wytłumacz szefowi swoją sytuację i punkt widzenia - wszyscy jesteśmy ludźmi, a Twój przełożony na pewno zrozumie argumenty.