550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika nie mogła przejść niezauważona w Szkole Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie. Dzisiaj (23.02.) w ulokowanej w szkolnej bibliotece popularnego „Medyka” galerii „Zakładka” otwarto wystawę prac plastycznych poświęconych temu wielkiemu uczonemu.
- To już czwarta wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi w naszej szkole - mówi Jolanta Kłoczewska, dyrektor Szkoły Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi.
- Pierwszą zorganizowaliśmy już w 2020 roku, niedługo po tym jak wiadomym stało się, że rok 2023 będzie Rokiem Mikołaja Kopernika. Potem były jeszcze dwie inne ekspozycje, a dzisiaj otwieramy kolejną, już czwartą, na której prezentujemy prace plastyczne wykonane przez słuchaczy, pracowników naszej szkoły, ich dzieci, ale także przez profesjonalistki - zaprzyjaźnione z naszą szkołą członkinie Stowarzyszenia Klub Plastyka Amatora „Sąsiedzi”. Oprócz prac plastycznych pokazujemy też poświęcone Mikołajowi Kopernikowi wydawnictwa, znaczki i karty pocztowe.Wspomniana przez panią dyrektor pierwsza wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi zatytułowana „547. urodziny Mikołaja Kopernika” można było oglądać w galerii „Zakładka” od 4 do 29 lutego 2020 roku. Pomocy w jej zorganizowaniu udzieliły szkole Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Na wystawie zaprezentowana została sylwetka Mikołaja Kopernika ze szczególnym uwzględnieniem jego pracy jako medyka. Zwiedzający wystawę mogli zapoznać się zaprezentowanymi na planszach informacjami o medycznych dokonaniach Kopernika, zobaczyć znaczki pocztowe, ekspozycje ziół, astrolabium oraz wystawkę książek poświęconych uczonemu. Ekspozycja promowała również Szklak Kopernikowski - drogową trasę turystyczną liczącą około 300 kilometrów i prowadzącą przez miejscowości na Warmii, związane z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika.
Druga z wystaw poświęconych Kopernikowi, zatytułowana „Kopernik łączy pokolenia”, eksponowana w „Zakładce” była w miesiącach marzec i kwiecień 2022 roku. Ekspozycja tematycznie była związana z ogłoszonymi konkursami na znaczek pocztowy i na portret Mikołaja Kopernika. W konkursach wzięli udział słuchacze i pracownicy szkoły z rodzinami. Wystawa powstała przy współpracy z Klubem Plastyka Amatora „Sąsiedzi” i olsztyńską rzeźbiarką Anną Iwańczuk.
Trzecia z wystaw związanych z Mikołajem Kopernikiem w Szkole Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi to ekspozycja w budynku szkoły, na której zgromadzono kopernikalia znalezione w domach przez słuchaczy i pracowników szkoły, a potem udostępnione szkole w celu popularyzacji dokonań i upamiętnienia wyjątkowego Polaka i Warmiaka.
Obecną wystawę w „Zakładce”, której nadano tytuł „Kopernik (nie)zwyczajny w oczach twórców” będzie można oglądać do świąt wielkanocnych. Potem wystawa trafi do prowadzonej przez samorząd województwa Szkoły Policealnej w Ełku, która w tym roku otrzyma imię Mikołaja Kopernika.
Autorami prac składających się na otwartą dzisiaj wystawę są: Sandra Goliaszewska, Krystian Kawala, Ksawery Kawala, Marysia Kłoczewska, Wanda Kłoczewska, Alicja Kowalska, Marta Maciejczyk, Kacper Piska, Witalij Plisak, Joanna Turkoć, Nadia Wierbiłowicz, Antoni Wróblewski, Katarzyna Zbrzyzna, Krystyna Bylczyńska, Krystyna Ciszkiewicz, Dorota Czaplicka, Krzysztof Łukomski, Danuta Michałowicz, Elżbieta Suchowiecka i Marzenna Żelechowska.
Z D J Ę C I A
F I L M Y