Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
16:47 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Inwestycje, budownictwo
inf. pras. | 2023-02-15 14:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim tydzień mija pod znakiem odbiorów technicznych nowych inwestycji

Olsztyn24
Budenk WNS i WPiA (fot. archiw. UWM) | Więcej zdjęć »

Już na początku kolejnego roku akademickiego studenci i pracownicy Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przeniosą się do nowego budynku w Kortowie.

Już na początku kolejnego roku akademickiego studenci i pracownicy Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przeniosą się do nowego budynku w Kortowie.

Inwestycja realizowana jest przez uczelnię od blisko trzech lat. Jej całkowity koszt to 68 milionów złotych. Właśnie kończy się odbiór techniczny.

- To niesamowicie ważna inwestycja i cieszę się, że udało się ja sfinalizować - mówi rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. - Od lat było to planowane, ale ze względów finansowych trudne. Pojawiły się takie możliwości. Otrzymaliśmy również środki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co było znaczącym impulsem.
R E K L A M A
- Czynności odbioru rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu - mówi kanclerz UWM Bogusław Stec. - Komisja skrupulatnie odbiera każde z pomieszczeń. Szacuję, że zajmie nam to jeszcze około 2-3 tygodnie. Kończymy szybciej niż zakładaliśmy.

Nowy budynek Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji jest znacznych rozmiarów. Składa się z kilku prostopadłościennych brył (od dwóch do czterech kondygnacji). Jego maksymalna wysokość to prawie 18 metrów. Powierzchnia to ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych. Jest tam ponad 300 sal dydaktycznych, biurowych i technicznych.

- Mam nadzieję, że będą dobrze służyć naszym studentom i pracownikom. Obecnie trwa także wyposażanie budynku. Wszystkie elementy powinniśmy mieć gotowe w czerwcu. Ale wyposażenie dydaktyczne powinno być już w marcu - dodaje kanclerz Stec.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zakończyły się odbiory Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi. To znak, że mikroakcelerator ZAP-X - jego najważniejsze urządzenie - szykuje się do swej pracy.

Ocena nowego budynku została dokonana przez sanepid i straż pożarną. Po ich pozytywnych decyzjach nadzór budowlany dopuści obiekt do użytku. Sam akcelerator musi jeszcze uzyskać pozytywną decyzję Państwowej Agencji Atomistyki, by rozpocząć swoją pracę. Wcześniej, czyli po zakończeniu montażu, akcelerator przechodził rozmaite próby. Był m.in. testowany z wykorzystaniem specjalnego manekina. Ekipa serwisowa sprawdzała w ten sposób jego kalibracje i precyzję. Wszystkie próby wypadły pomyślnie.

Kiedy zapadną wszystkie formalne decyzje, szpital przyjmie ośrodek na stan i ustali regulamin jego użytkowania.

- Dopiero wtedy ośrodek ruszy - wyjaśnia Maciej Kamiński, dyrektor USK. I zaznacza: - Jeszcze za wcześnie, aby podawać jakiś termin.

W ośrodku będzie pracować dwóch lub trzech lekarzy onkologów, w zależności od obłożenia pacjentami, dwóch techników, personel pomocniczy i fizyk, czyli jedna z najważniejszych osób w ośrodku. To on będzie ustalać sposób podejścia wiązki promieni X do chorego miejsca i jej moc. Fizyk już się szkoli pod okiem amerykańskich specjalistów. Pomoc w początkowym okresie działalności ośrodka olsztyńskiego obiecał podobny ośrodek w Lingen w Niemczech.

Budowa Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zaczęła się 13 lipca 2022 r. Dwa miesiące później do gotowego już budynku dojechał z Ameryki mikroakcelerator ZAP-X - jego najważniejsze urządzenie. Umożliwia on prowadzenie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. Urządzenie jest szczególnie przydatne do nieinwazyjnego usuwania nowotworów w obrębie mózgu, twarzoczaszki, szyi a także m.in. do leczenia padaczki lekoopornej i choroby Parkinsona. ZAP-X zmniejsza ryzyko powikłań w radiochirurgii. Dzięki zastosowaniu super precyzyjnego mikroakceleratora liniowego cienki strumień promieniowania X trafia dokładnie w miejsce zaatakowane przez nowotwór w obrębie głowy lub szyi. Dodatkowo urządzenie monitorujące mierzy dawkę promieniowania i w razie potrzeby natychmiast wyłącza promieniowanie. Natomiast zintegrowany tomograf komputerowy w trakcie zabiegu, w czasie rzeczywistym monitoruje ułożenie wszystkich struktur i jeśli np. pacjent mimowolnie poruszy się, promieniowanie natychmiast się wyłącza.

Olsztyński mikroakcelerator ZAP-X jest pierwszym tak bardzo zaawansowanym technicznie urządzeniem w Polsce.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.