Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
15:02 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
inf. pras. | 2023-02-09 13:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Naukowcy zapraszają na wspólne malowanie obrazu „Nasze Niebo Kopernika”

Olsztyn24
Centrum Ekspozycyjne Stara Kotłownia UWM w Olsztynie

W poniedziałek (13.02) o godz. 9.00 w Starej Kotłowni w Kortowie rozpocznie się malowanie „Naszego Nieba Kopernika”. Naukowcy, wykładowcy akademiccy, studenci, absolwenci i chętni mieszkańcy Olsztyna będą wspólnie malowali wyjątkowy obraz. To prezent na 550. urodziny Mikołaja Kopernika i sposób na integracyjne uczczenie Roku astronoma oraz Dnia Nauki Polskiej.

Na obrazie o powierzchni 80x100 cm zaznaczono 832 kwadraty. Każdy będzie mógł dowolnie pomalować jeden kwadrat o powierzchni 3x3 cm, inspirując się hasłem „Niebo Kopernika”. Autorzy będą poproszeni o wpis do pamiątkowej Księgi Autorów, gdzie podadzą swoje nazwisko oraz koordynaty swojego kwadratu (dzięki współrzędnym łatwo będzie odnaleźć indywidualny wkład każdego autora). Sposób wykonania i ostateczny kształt obrazu będą symbolizować naukę i tworzenie wiedzy. Popularnonaukowy i artystyczny happening organizowany jest przez Artystyczną Rezerwą Twórczą UWM pod patronatem:

1) dr. hab. Jerzego Przyborowskiego, prof. UWM, rektora UWM w Olsztynie,
2) prof. dr hab. Andrzeja Ciereszko, prezesa Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku,
3) prof. dr hab. Mariusza Piskuły, dyrektora Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Akcja malowania „Naszego Nieba Kopernika” prowadzona będzie w dniach 13-14 i 16-17 lutego (poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek), w godzinach 9-14 w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia przy ul. Prawocheńskiego 9. W środę (15.02), w godz. 9-14 akcja prowadzona będzie w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, przy ul. Tuwima 10. Materiały zapewniają organizatorzy.
R E K L A M A
- Inicjatywa zrodziła się z potrzeby integracji środowiska naukowego, akademickiego oraz mieszkańców Olsztyna. Wydarzeniem organizatorzy chcą uczcić Rok Mikołaja Kopernika, 500. rocznicę urodzin astronoma oraz Dzień Nauki Polskiej - tłumaczy prof. Stanisław Czachorowski, pomysłodawca akcji. - „Nasze Niebo Kopernika” będzie rekwizytem, służącym do opowiadania o nauce i badaniach naukowych. Najkrócej naukę (wiedzę) opisać można jako proces 3 razy K. Po pierwsze, wiedza powstaje kumulatywnie, bo efekty zarówno naszej pracy malarskiej, jak i badań naukowych sumują się w ciągu kolejnych lat i wieków, a każde pokolenie uczonych i naukowców korzysta z dorobku poprzedników, uzupełniając je swoim wkładem. Po drugie, wiedza tworzona jest kolektywnie - nasza praca malarska, tak jak i wiedza ludzka, powstaje zbiorowym wysiłkiem wielu osób. Zwłaszcza współcześnie nauka rozwija się w licznych zespołach badawczych. W pojedynkę niewiele już można zdziałać. Nauka potrzebuje współpracy, tak jak nasze wspólne malowanie. Po trzecie, nauka istnieje konektywnie - bo wiedza i nasze artystyczne pomysły rozproszone są w wielu głowach i razem, w interakcji, ujawniają swą złożoność i ogrom zgromadzonych faktów, teorii, przemyśleń. Nasze Niebo Kopernika powstanie - tak jak i wiedza naukowa - we współpracy. Efekt będzie dla nas niespodzianką i nie był zaplanowany ani wcześniej zaprojektowany. To suma indywidualnych wizji, pracy i naszej osobistej interpretacji frazy „niebo Kopernika”. Efekty badań naukowych i wiedza ludzka także są sumą indywidualnego wkładu wielu osób i wielu pokoleń. Efekt nieprzewidziany i niezaplanowany, choć spójny -mówi prof. Stanisław Czachorowski.

Skończone dzieło zostanie udostępnione szerokiej publiczności do kontemplacji, dyskusji i kolejnych inspiracji.

- Niebo, jakie widział Mikołaj Kopernik, jest ogromne, z mnóstwem galaktyk, gwiazd, czarnych dziur i planet. Jest miejsce i na Twoją kreatywność oraz aktywność. Będziemy pokazywać Nasze Niebo Kopernika na wystawach, by opowiadać o nauce i o dziele Mikołaja Kopernika oraz o przewrotach kopernikańskich w nauce - dodaje profesor Czachorowski.

Więcej o akcji na blogu: https://artystycznarezerwa.blogspot.com/2023/01/nasze-niebo-kopernika-zaczynamy.html oraz na wydarzeniu na Facebooku: https://fb.me/e/2ej9VRfbT

Szczegółowych informacji udziela dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, Artystyczna Rezerwa Twórcza UWM, e-mail: stanislaw.czachorowski@uwm.edu.pl

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.