Od 2,5 roku Powiat Olsztyński prowadzi kampanię marketingową produktu pod nazwą „Szlak Świętej Warmii”. W związku ze stałym poszerzaniem zakresu oddziaływania marki prowadzona jest analiza medialna. Jej wyniki wskazują na wyraźne zainteresowanie mediów tematem, a wartość publikacji wielokrotnie przekracza wysokość zainwestowanych środków.
Szlak Świętej Warmii to pierwszy kompleksowy projekt promocyjny subregionu Warmii, który przybrał kształt szlaku turystyczno-pielgrzymkowego. Obejmuje on trzydzieści dwa przystanki, wśród których znajdują się lokalne sanktuaria oraz miejsca związane z ludźmi i historią biskupiego księstwa warmińskiego. Wpisuje się on w jedno z założeń strategii promocyjnej Powiatu, oparte na haśle „Warmia jest miła...”, mającym swoje źródła w słowach hymnu regionu. Projekt kierujemy do mieszkańców regionu, turystów, pielgrzymów i lokalnej branży turystyczno-hotelarskiej - tłumaczy Andrzej Abako, starosta olsztyński.
Badanie dotyczyło obecności Szlaku w mediach w okresie od stycznia do grudnia 2022 roku. Analizie poddano ponad 1100 tytułów prasowych, 5 mln polskojęzycznych portali internetowych, najważniejszych mediów społecznościowych oraz 100 stacji radiowych i telewizyjnych. Publikacje podzielono ze względu na: wydźwięk medialny (na materiały pozytywne, negatywne, neutralne), wielkość (na artykuł, notkę, wzmiankę), rodzaj medium (na internet, prasę, radio, telewizję) oraz profil medium (na media specjalistyczne, regionalne, ogólnoinformacyjne, ekonomiczne). Zgromadzony materiał przeanalizowano za pomocą technik służących badaniu efektywności działań PR. W tym celu użyto wskaźników: zasięgu, dotarcia przekazu do odbiorcy oraz zweryfikowanego ekwiwalentu reklamowego.
- W mediach tradycyjnych ukazało się ponad 800 publikacji na temat naszego Szlaku i zdecydowana większość z nich, bo aż 91%, miała wydźwięk pozytywny - mówi Wojciech Szalkiewicz, rzecznik prasowy i szef promocji Starostwa Powiatowego w Olsztynie.
- Spodziewaliśmy się dobrych wyników, ale profesjonalna analiza dokonana przez firmę Press Service przerosła nasze oczekiwania. Wygląda na to, że nie tylko stworzyliśmy ciekawy produkt turystyczny, ale udało nam się go dobrze „sprzedać”, wykorzystując przede wszystkim narzędzia public i media relations. Ekwiwalent reklamowy publikacji wyniósł ponad 2,1 mln zł.
Efektywność marketingowa szlaku będzie rosła z czasem, gdyż jest to projekt nieograniczony czasowo, otwarty, do którego już włączają się kolejni partnerzy z różnymi inicjatywami, dla których wspólną marką jest Szlak Świętej Warmii.