Już po raz dwunasty Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie włączył się w ogólnopolskie obchody Nocy Biologów. W programie kortowskiego wydarzenia znalazło się ponad 70 propozycji zajęć - w kontakcie bezpośrednim oraz online. Z tej oferty w piątek (13.01) skorzystało kilkuset uczniów z regionu.
- To niezwykła inicjatywa, która wyszła z naszego środowiska. Dwunasty raz mamy możliwość spotkania się podczas Nocy Biologów. Bardzo się cieszę, że ta impreza rozszerza się i odbywa się także w innych miejscach (m.in. w Iławie i Jezioranach). Nie wszyscy mogą do nas dojechać - mówił rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.
- Niezmiernie ważnym jest budowanie świadomości od wieku przedszkolnego. Tak, aby uwrażliwiać, uczulać i podnosić potrzebę współdziałania w zakresie ochrony środowiska i racjonalnego korzystania z dóbr natury. Wiedza jest w zasadzie dzisiaj ogólnodostępna. Ale tej wiedzy towarzyszy również taki sposób przekazu, który pozwala zwrócić uwagę na szczególne potrzeby. To wiedza o życiu. Ale mamy także możliwość pokazywania tego, co Uniwersytet i uczeni robią dla życia.Tegoroczne hasło imprezy popularnonaukowej to: „Woda - źródło życia - teraźniejszość i przyszłość”. Do jego znaczenia odniosła się podczas oficjalnego otwarcia XII Nocy Biologów na UWM dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii prof. Iwona Bogacka.
- Woda to życie. Stanowi do 70 procent masy naszego ciała. Jest nie tylko składnikiem odżywczym, ale również dzięki niej zachodzą wszystkie procesy, które są niezbędne. Woda jest również wokół nas. Wiemy wszyscy, że dostęp do niej jest ograniczony, na co wpływają zmiany klimatyczne. Pojawia się pytanie, czy jeszcze jest prawem, czy też już luksusem. Ten temat, który podejmujemy, jest niezwykle ważny i fascynujący - powiedziała prof. Bogacka.
Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie ponownie - po pandemicznej przerwie - wypełnił się młodymi ludźmi, którzy chcieli zajrzeć do laboratoriów i spotkać się z naukowcami.
- Pandemia nas nie złamała. Wtedy zajęcia odbywały się w sposób zdalny. A dziś cieszę się, że większość z nich odbywa się w sposób stacjonarny i nasi goście mogą zobaczyć nasze laboratoria, uczestniczyć w naszych wykładach i zajęciach - podkreślała prof. Bogacka.
Z D J Ę C I A