(fot. mat. pras.)
Wiosną i latem lubimy spędzać czas na własnym podwórku czy tarasie. Możliwość swobodnego wypoczynku znacząco ułatwiają wygodne siedzenia i… spokój. Osłony przed deszczem i nadmiernym promieniowaniem słonecznym pomogą w tym. Śmiało korzystaj z zadaszonej przestrzeni na zewnątrz, zarówno w deszczowe dni, jak i te, w których pragniesz zaciemnienia.
Markizy to najczęściej wybierane funkcjonalne dekoracje tarasowo-ogrodowe. Gdy wybieramy je, zapewne chcemy, aby upiększały przestrzeń i sprawdzały się w każdej sytuacji. Jak zatem wybierać je, by nie żałować? I czy ich kolor ma znaczenie? Odpowiadamy.
Jakie kolory markiz są najpopularniejsze?
Markizy najczęściej stanowią stałe elementy dekoracyjne - lub przynajmniej są umieszczane długoterminowo. Właściciele najczęściej chcą dopasować je do obowiązującego stylu w ogrodzie lub kierują się kolorem elewacji i dominujących dodatków dekoracyjnych. Nie bez powodu - pozwala to zachować ciągłość kompozycji i wpasowuje się w gust domowników.
Markizy tarasowe Karnix stanowią wyjątkowo szeroką i różnorodną gamę produktów. Dzięki temu z łatwością można znaleźć model, który w pełni będzie odpowiadał potrzebom. Sugerując się kolorem przy wyborze należy pamiętać o tym, że nie kryje się za tym żadna funkcjonalna kwestia. Barwa markizy jest wyłącznie kwestią dekoracyjną.
Nie musisz zatem obawiać się, że ciemniejsze kolory, mocniej pochłaniające promienie słoneczne, będą w stanie odczuwalnie zmienić temperaturę. Choć zdecydowanie dominują kolory jasne i pastelowe wśród ozdób ogrodowych, tak nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po nietypową barwę.
Co jeszcze należy wziąć pod uwagę, kupując markizę?
Markizy mogą być podzielone na kilka typów, różniących się od siebie budową, materiałem, z którego je wykonano oraz sposobem rozwijania i zwijania. Najczęściej spotykane rodzaje to:
- Markizy „bez kasety” - po złożeniu markizy tego typu tkanina jest nawinięta na rurę nawojową i nie jest osłonięta przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi. Materiał - jeśli nie ochraniają go np. zabudowania architektoniczne - wciąż jest cyklicznie przemoczony i schnie po rozwinięciu. Dodatkowo szybko ulega ona zabrudzeniu.
- Markiza „z kasetą” - w kasecie chowane są zarówno ramiona markizy, jak i sama tkanina. Jest to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, które posiada również walor dekoracyjny. Ponadto sama kaseta może przybrać różnorodne kształty i kolory, tym samym stanowić niebanalną ozdobę na fasadzie budynku.
- Markiza „z półkasetą” - to rozwiązanie pomiędzy dwoma powyższymi opcjami. W tym wariancie kaseta chroni jedynie tkaninę. Z kolei ramiona markizy zostają tylko złożone i wciąż są widoczne. To wyjątkowo sprawdzony wariant, gdy planujemy zamontować markizę do ściany budynku.
Markizy mogą mieć również odmienny system sterowania; od standardowych „korbowych” po elektryczne. W takich wariantach używa się pilota, przycisku ściennego lub składa i rozkłada ją przez aplikację w smartfonie - jednak są to droższe opcje.