Dopadło cię przeziębienie, gorączkujesz, a za oknem sypie śnieg. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej i recepty. Niestety, nie ma cię kto zawieźć do przychodni. Na szczęście tego typu kłopoty mogą rozwiązać teleporada lekarska i recepta online. Koniec z kolejkami do lekarzy i stresami, które się z tym wiążą. Wystarczy telefon, komputer i dostęp do Internetu.
1. Czym są recepty online i jak je otrzymać?
2. Internetowe Konto Pacjenta
3. Recepta online na NFZ
Czym są recepty online i jak je otrzymać?
Recepta online jest odpowiednikiem tradycyjnej, papierowej recepty. Zawiera dane pacjenta i lekarza, który ją wystawił, nazwę leku i ilość opakowań do wykupienia. Można ją otrzymać na wszystkie potrzebne leki i tabletki antykoncepcyjne, łącznie z tymi, które określane są jako antykoncepcja awaryjna. Uzyskanie recepty bez konieczności wychodzenia z domu, jest bardzo łatwe. Należy wejść na stronę firmy świadczącej usługi medyczne i założyć na niej konto. Potem trzeba wybrać lekarza danej specjalności. Do wystawienia e-recepty niezbędna jest bowiem konsultacja lekarska. Następnie musisz dokonać płatności. Cena teleporady wraz z wystawieniem recepty online, wynosi ok 60 zł, w zależności od placówki medycznej. Po mniej więcej kwadransie, lekarz skontaktuje się z tobą. Może to być rozmowa telefoniczna, ale lepiej, aby był to czat wideo. Lekarz powinien widzieć cię w czasie wizyty. Może poprosić cię także o przysłanie zdjęć miejsc zmienionych chorobowo, lub dosłanie dokumentacji medycznej. Przed wystawieniem e-recepty, lekarz wypyta cię o przebyte choroby i przyjmowane leki. W czasie konsultacji, lekarz zdecyduje, czy dany lek jest ci rzeczywiście potrzebny. Jeśli tak, wystawi ci e-receptę. Po chwili otrzymasz wiadomość sms z czterocyfrowym kodem recepty online. Elektroniczna recepta jest ważna zazwyczaj 30 dni od daty wystawienia. W przypadku antybiotyków, na jej zrealizowanie masz tylko 7 dni. Natomiast recepta online na preparaty immunologiczne, jest honorowana przez 120 dni.
Internetowe Konto Pacjenta
Receptę online możesz zrealizować w każdej aptece. Niezbędne jest wtedy podanie farmaceucie kodu recepty oraz numeru PESEL pacjenta. Natomiast nie musisz posiadać Internetowego konta Pacjenta. Warto je jednak założyć, ponieważ może być pomocne w innych sytuacjach, związanych ze zdrowiem. Internetowe Konto Pacjenta jest bowiem narzędziem ułatwiającym korzystanie z usług medycznych online. Zawarte w nim dane są poufne, więc do jego założenia będzie potrzebny tzw. profil zaufany. Możesz jednak upoważnić daną osobę do wglądu w twoje konto. Na koncie znajduje się cała dokumentacja dotycząca twojego stanu zdrowia, historii leczenia przebytych chorób, przyjmowanych leków i pobytów w szpitalu. Aplikacja IKP jest całkowicie bezpłatna.
Recepta online na NFZ
Jak wspomnieliśmy, cena za receptę w formie elektronicznej wynosi ok. 60 zł. Jednak w określonych sytuacjach, można otrzymać ją bezpłatnie, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Temu także służy IKP. Istnieje tam bowiem zakładka „moje recepty”. Musisz wyszukać receptę na potrzebne leki, zaznaczyć je, wysłać i... to prawie wszystko. Twoje zamówienie musi bowiem zostać zweryfikowane. Gdy weryfikacja zakończy się pomyślnie, otrzymasz kod, z którym możesz iść do apteki. Ale uwaga! W ten sposób dostaniesz tylko e-receptę na leki stałe, czyli takie, które przyjmujesz przez cały czas, np. przeciw chorobom przewlekłym. Po nowe leki, musisz zgłosić się do lekarza POZ. Przez IKP można otrzymać także zwolnienie online oraz skierowanie na badania specjalistyczne. Możesz też w każdej chwili zajrzeć do swojej dokumentacji medycznej.