W salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku zaprezentowano dzisiaj (28.12) katalog warmińskich i mazurskich tkanin ludowych składających się na bogatą kolekcję tych obiektów zgromadzoną przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Wydanie katalogu zatytułowanego „Warmińskie i mazurskie tkaniny ludowe w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur” wieńczy realizację dwuletniego projektu poświęconego tkactwu i tkaninom znajdujących się w zbiorach olsztyńskiego muzeum.
- Katalog jest efektem dwuletniej pracy i podsumowaniem realizowanego w latach 2021-2022 projektu pod hasłem „Z dobrej przędzy, różnym splotem. Badania, dokumentacja i popularyzacja warmińskich i mazurskich tkanin ludowych”, który uzyskał dofinansowanie 40 tys. zł Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura ludowa i tradycyjna” - wyjaśnia Anna Czachorowska z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, realizatorka projektu i autorka albumu.
- To nie było nasze pierwsze spotkanie z tym programem, bo wcześniej w ramach tego programu w naszym muzeum realizowano projekt dotyczący warmińskiej rzeźby ludowej „A święci milczą. Badania, dokumentacja i popularyzacja warmińskiej rzeźby ludowej”. Powstała wówczas znakomita wystawa i katalog do niej. Idąc za tym pomysłem chciałam kontynuować pracę badawczą i prezentację kolejnej części kolekcji etnograficznej naszego muzeum, którą muzeum może się poszczycić.Projekt „Z dobrej przędzy, różnym splotem. Badania, dokumentacja i popularyzacja warmińskich i mazurskich tkanin ludowych” był realizowany w Muzeum Warmii i Mazur w latach 2021-2022. W pierwszym roku projektu przeprowadzone zostały badania naukowe, kwerendy muzealnych zbiorów, a także badania konserwatorskie próbek i fragmentów tkanin. Wówczas powstała też wystawa czasowa zatytułowana „Utkana opowieść. Warmińskie i mazurskie tkaniny ludowe ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur”. Wystawie poświęcony został też film dokumentalny „Spacerem po wystawie...”, przetłumaczony na język migowy. W tym roku w ramach projektu przeprowadzono zajęcia edukacyjne, spotkania z twórcą ludowym, zrealizowano drugi film dokumentalny „W pracowni tkackiej”, a na koniec przygotowano album poświęcony warmińskim i mazurskim tkaninom ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur.
- Nie jest to katalog wystawy „Z dobrej przędzy, różnym splotem...”, lecz katalog naszych zbiorów muzealnych - mówi Anna Czachorowska.
- Stwierdziłam, że dobrze byłoby w katalogu umieścić samą tkaninę ludową, ponieważ ta kolekcja jest bardzo bogata. Zgromadzone na wystawie urządzenia i narzędzia tkackie nie są obiektami tak wyjątkowymi jak tkaniny. Skupiłam się więc na samej tkaninie.
W katalogu umieszczone są głównie tkaniny sprzed 1945 roku, chociaż występują pewne odstępstwa od tej cezury czasowej, jednak proweniencja wszystkich tkanin umieszczonych w katalogu jest warmińska lub mazurska.
Katalog składa się z dwóch części. W pierwszej części - tekstowej - autorka przybliża pochodzenie kolekcji tkanin w Muzeum Warmii i Mazur. Charakteryzuje też podstawowe rodzaje tych tkanin. Na drugą część - katalogową - składają się fotografie i opisy 60 obiektów wybranych z ogromnej muzealnej kolekcji.
- Wybór był trudny, ale myślę, że to, co udało się wybrać i co można w katalogu oglądać, najpełniej oddaje to, co mamy w zbiorach, czym możemy się pochwalić - podsumowuje Anna Czachorowska.
Więcej szczegółów o projekcie „Z dobrej przędzy, różnym splotem. Badania, dokumentacja i popularyzacja warmińskich i mazurskich tkanin ludowych” w naszej wideo relacji z dzisiejszej prezentacji katalogu warmińskich i mazurskich tkanin.
Z D J Ę C I A
F I L M Y