W sali konferencyjnej Wojewódzkiej biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się wczoraj (15.12) spotkanie z fotografem-dokumentalistą Mariuszem Foreckim, promujące książkę-album fotografii zebranych „Kurz”.
Autor zebrał fotografie z wielu podróży po byłym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich - w końcowym stadium jego istnienia i w czasie kształtowania się nowego ładu społeczno-politycznego. Ukazały się one w książce wydanej przez X.Print - Fundacja Pix.House w ramach: „Relacje. Społeczna Pracownia Dokumentu Pix.house”.
Mariusz Forecki o książce (za www.pix.house):
Książka ukazuje się zaledwie kilka miesięcy po ataku Rosji na Ukrainę, który zamienił się w regularną wojnę ze wszystkimi jej okrutnymi elementami: chaotycznym, brutalnym bombardowaniem miast, używaniem zakazanej broni, torturowaniem i zabijaniem cywilów, gwałtami, grabieżą i największym kryzysem uchodźczym od zakończenia II wojny światowej w 1945 roku.
R E K L A M A
Zebrałem fotografie z wielu moich podróży po byłym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich - w końcowym stadium jego istnienia i w czasie kształtowania się nowego ładu społeczno-politycznego. Obserwowałem, jak byłe republiki, wchodzące wcześniej w skład ZSRR, odzyskiwały niepodległość. Widziałem narodziny nowych państw, walkę o tożsamość, powroty wysiedlonych narodów i wyjazdy w poszukiwaniu lepszego życia. Wtedy nie zdawałem sobie sprawy, że jestem świadkiem wydarzeń, które okazały się symbolami rozpadu państwa, zbudowanego na tyranii i niewyobrażalnym cierpieniu ludzi. Z kurzu, powstałego po tym upadku, wyłonił się obraz nowego imperium, które za pomocą brutalnej propagandy i nowoczesnej socjotechniki, przekształciło się - pod pozorami demokracji - w imperium zła, zagrażające światu opartemu na ideach humanizmu i prawie człowieka do wolności i szczęścia.
Więcej na temat książki i wybranych do niej fotografii w zapisie wideo spotkania z autorem. Zapraszamy do zapoznania się z nim.