Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:35 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2022-12-14 21:43 | Rozmiar tekstu: A A A

Filharmonia zaprasza na koncert „W zimowym nastroju...”

Olsztyn24

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza w najbliższą niedzielę (18.12), o godzinie 18.00, na koncert „W zimowym nastroju...”.

Wystąpią:
» Hanna Maria Zajączkiewicz - sopran,
» Benedykt Błoński - dyrygent,
» Chór Cantores Varmienses,
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Prowadzenie koncertu Jagienka Perlikiewicz-Kas.

Program: Pejzaże muzyczne Warmii i Mazur - Zima (prawykonanie), sł. Bartosz Wąs, muz. Tomasz Szymuś, najpiękniejsze kolędy i pastorałki polskie
R E K L A M A
„Nazwa jest zapożyczeniem łacińskim - od wyrazu calendae, co w kalendarzu juliańskim oznaczało „pierwszy dzień miesiąca”. W starożytnym Rzymie w sposób szczególnie świąteczny obchodzono styczniowe calendae, bowiem wiązało się to z początkiem nowego roku, a więc z okresem składania życzeń, wzajemnego obdarowywania się, a wszystko to miało zapewnić pomyślną przyszłość. Zwyczaj ten poprzez Bałkany przywędrował do Polski, a dokładniej mówiąc, przyjęli go Słowianie w późnym okresie wspólnoty, około VI-VIII wieku po Chrystusie”, pisał o kolędach folklorysta Jan Adamowski.

W kolędach miesza się więc to, co chrześcijańskie ze zwyczajami pogańskimi związanymi z zimowym świętem światła. W kulturze ludowej kolęda była nie tylko pieśnią - również upominkiem, wizytą kapłana w okresie Bożego Narodzenia, ale także potrawami wigilijnymi z opłatkiem czy snopkiem zboża przynoszonym w Wigilię do domu.

Wiele polskich kolęd ma rytm i charakter naszych tańców narodowych: poloneza, mazura, oberka, krakowiaka, kujawiaka. Inne to po prostu kołysanki, opowiadające o nierozerwalnej więzi między matką a dzieckiem. I pewnie właśnie dlatego tak lubimy te wzruszające historie o bliskości, miłości i rodzinnym cieple.

Hanna Maria Zajączkiewicz - sopran

Przygodę ze śpiewem rozpoczęła w 2001 roku w Chórze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod dyrekcją prof. Bożenny Sawickiej, która jako dyrygent i pedagog miała największy wpływ na rozwój muzyczny Hanny Marii Zajączkiewicz.

W 2006 podjęła studia na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku, w klasie prof. Urszuli Trawińskiej-Moroz. Studiowała również śpiew solowy w Conservatorio Statale di Musica „E.F. Dall’Abaco” w Weronie (Włochy) w klasie prof. Marii Sokolińskiej-Noto. W 2011 roku ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku, w klasie śpiewu solowego prof. Cezarego Szyfmana.

Jest również absolwentką Wydziału Lekarskiego UMB (2007) oraz Studiów Doktoranckich UMB przy Klinice Otolaryngologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku (2013). Jest specjalistką w zakresie Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Otorynolaryngologii Dziecięcej. Jest autorem i współautorem publikacji naukowych. Od 2021 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Otolaryngologii, Chorób Głowy i Szyi UWM oraz Koordynatora Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK w Olsztynie.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Ma w swoim dorobku liczne koncerty zarówno pieśniarskie, oratoryjno-kantatowe, jak i operowe.

Jest laureatką konkursów wokalnych w kraju i za granicą, m.in. w 2007 roku otrzymała wyróżnienie w Moniuszkowskim Konkursie Wokalnym „Pieśń wieczorna”, w 2010 - I nagrodę oraz „Nagrodę za Osobowość Sceniczną” w Regionalnym Konkursie Wokalnym Hetmanowej Izabeli Branickiej w Białymstoku, w 2011 - II miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Giovani Musicisti „Antonio Salieri” w Legnago (Włochy), w kwietniu 2012 - II miejsce na 22. Międzynarodowym Konkursie Giovani Musicisti „Città di Barletta” (Włochy). We wrześniu 2012 roku otrzymała Nagrodę Specjalną za Najlepszą Interpretacje Muzyki Sakralnej w Międzynarodowym Konkursie Musica Sacra „Beata Paola Montaldi” (Mantova, Włochy), a 2013 również w tym konkursie - Nagrodę Finalisty. W lipcu 2014 roku w Australian Concerto and Vocal Competition (Australia) zdobyła II miejsce. W 2016 otrzymała Główną Nagrodę Międzynarodowego Konkursu Lekarzy Śpiewających w Szczecinie, w 2018 - III nagrodę Alion Baltic International Music Competition 2018 w Tallinnie (Estonia). W 2019 roku podczas II Lunigiana International Music Festival è organizzato da Associazione „Amici del Lunigiana International Music Festival” otrzymała Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Muzycznego A.Gi.Mus. W 2020 roku otrzymała Silver Star Voice podczas Music Stars Avards 2020 - International Music Competition (Estonia, Female Singer - Professional) oraz III nagrodę V. Danubia Talents International Music Competition (Węgry). W styczniu 2021 otrzymała I Nagrodę w Międzynarodowym konkursie im. Sergieja Prokofiewa „Silk Way” w Moskwie, a także Rocky Mountain Competition (Toronto, Kanada, Spring 2021), Grand Maestro International Music Competition, Professional Category - Voice - Platinum Medalist (Kanada), Tiziano Rozetti International Competition, Opera Singer (Szwajcaria).

Jest cenionym wykładowcą łączącym umiejętnie problemy dwóch dyscyplin - medycyny i muzyki. We współpracy z ks. prof. Zdzisławem Madejem inicjatorka międzyobszarowych badań z zakresu otorynolaryngologii i anatomii głosu ludzkiego oraz badań w zakresie redefinicji podstawowych kryteriów oceny artystycznej głosu ludzkiego. Prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu emisji głosu, śpiewu solowego, otorynolaryngologii oraz podstaw foniatrii i higieny głosu.

Prowadziła klasę śpiewu w Państwowym Studium Wokalno-Aktorskim „Szkoła Talentów” w Białymstoku oraz na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym UMFC w Białymstoku. Aktualnie prowadzi zajęcia z zakresu emisji głosu oraz podstaw foniatrii i higieny głosu w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2016 roku jest korepetytorem emisji głosu w Chórze Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Inicjatorka i dyrektor Międzynarodowych Kursów mistrzowskich z elementami anatomii fizjologii i higieny głosu oraz Konferencji dotyczącej traktu głosowego organizowanego przez Katedrę Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Wydział Sztuki UWM.

W październiku 2019 roku otrzymała stopień doktora habilitowanego w zakresie sztuk muzycznych, a marcu 2020 została profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 22 października tego roku na Zamku Królewskim w Warszawie otrzymała najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego: medal Gloria Medicinae.

Chór Cantores Varmienses

Chór powstał w październiku 2009 roku przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie i jest najmłodszym, amatorskim, aktywnie działającym zespołem chóralnym w Olsztynie. Skład chóru tworzą studenci, nauczyciele, prawnicy, pracownicy sektora publicznego. Od początku istnienia dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest prof. Benedykt Błoński. W 2016 roku zespół przyjął nazwę Cantores Varmienses.

Od początku działalności Chór stale współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, z którą wykonał dziesiątki koncertów z muzyką wokalno-instrumentalną. Prezentuje się także z programem a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje od krytyków muzycznych w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, Grodnie (Białoruś), Kłajpedzie, Wilnie i Šiauliai (Litwa), Barcelonie (Hiszpania), Porto (Portugalia), a także w Primorsku i Kiten (Bułgaria).

W Kiten (Bułgaria) jury przyznało Chórowi pierwsze miejsce na Balkan Folk Festival 2010 w kategorii chórów mieszanych, w Lloret de Mar (Barcelona, 2014) zespół zdobył Złote Medale w kategoriach „Musica Sacra” i „Pop Music” IV Międzynarodowego Konkursu Chóralnego. W 2019 roku Chór Cantores Varmienses uczestniczył w dwóch konkursach: Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Vocal Art Choir Competition w Pacos de Ferreira (Portugalia), w którym zdobył srebrny medal w kategorii „Folk” w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Chóralnej Šiauliai Cantat (Litwa), który ukończył na drugim miejscu w kategorii „Folk” i trzecim miejscu w kategorii „Sacrum”.

W grudniu 2018 roku zespół został zaproszony do Nowego Jorku, gdzie wykonał kilka koncertów z programem a cappella (kolędy i pastorałki polskie, a także amerykańskie pieśni bożonarodzeniowe). Rokrocznie występuje na koncertach charytatywnych, pomagając zbierać fundusze na wakacje dla dzieci z najuboższych olsztyńskich rodzin.

W repertuarze wokalno-instrumentalnym Chór posiada m.in. takie dzieła, jak: Carmina burana C. Orffa, Requiem d-moll i Msza koronacyjna W.A. Mozarta, Polskie Requiem K. Pendereckiego, Requiem J. Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor J. Alaina (prawykonanie polskie), Missa pro pace, Angelus i Victoria W. Kilara, IX Symfonia L. van Beethovena, Te Deum M.-A. Charpentiera, Stabat Mater i Msza G- dur F. Schuberta, Missa pro pace op. 49 nr 3 F. Nowowiejskiego, Stabat Mater G.B. Pergolesiego, Symfonia „Fatima” H.J. Botora (prawykonanie światowe), Dziadek do orzechów P. Czajkowskiego, Tosca G. Pucciniego, Traviata G. Verdiego, Jaś i Małgosia E. Humperdincka, Amahl i nocni goście G.C. Menottiego, Księżniczka czardasza I. Kálmána, Zemsta nietoperza J. Straussa, Skrzypek na dachu J. Bocka, Pora jeziora T. Szymusia.

Chór nieustannie się rozwija. Atrakcyjny repertuar a cappella (utwory polskich i obcych kompozytorów od muzyki dawnej do czasów współczesnych, standardy muzyki rozrywkowej, artystyczne opracowania polskich i zagranicznych pieśni ludowych, polskie i zagraniczne kolędy i pastorałki) i wokalno-instrumentalny o wysokim stopniu trudności i profesjonalnym wykonaniu świadczy o znakomitej pozycji zespołu w polskim i zagranicznym środowisku muzycznym.

Benedykt Błoński - dyrygent

Dyrygent, pedagog, animator życia muzycznego. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, profesor dr hab. szt. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (1982) wrócił do Olsztyna, gdzie rozpoczął działalność artystyczną i naukową. Jest pracownikiem naukowym w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (od roku 2012 dziekan Wydziału Sztuki), recenzentem wielu prac doktorskich i habilitacyjnych, promotorem czterech prac doktorskich, członkiem Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w latach 2009–2020. Wykłada również dyrygowanie i metodykę prowadzenia chórów na Podyplomowych Studiach Chórmistrzostwa i Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie pełni również funkcję kierownika naukowego. Przez 27 lat (od 1982 do 2009) prowadził Chór im. prof. W. Wawrzyczka, z którym zdobył najwyższe nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach.

W dorobku ma setki koncertów w kraju i za granicą (Grecja, Irlandia, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Portugalia, Watykan, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Rosja, Meksyk, Argentyna, Litwa, USA), z muzyką polską i zagraniczną, a także liczne prawykonania utworów oraz 13 płyt CD. Od 2009 roku prowadzi, również z sukcesami na arenie międzynarodowej, Chór Cantores Varmienses w Olsztynie. Zasiada w radach artystycznych i uczestniczy w pracach jury (w tym jako przewodniczący) licznych konkursów i festiwali chóralnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, jest m.in. członkiem International Choir Olympic Council. Był dyrektorem artystycznym międzynarodowych warsztatów chóralnych Eurochor 2001, dyrektorem artystycznym Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej In Terra Pax. Od 2009 roku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Za swoją działalność artystyczną, pedagogiczną i organizacyjną został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury” (1997), Honorową Odznaką Wojewody Olsztyńskiego „Zasłużony dla Warmii i Mazur” (1997), Złotym Krzyżem Zasługi (2001), nagrodą indywidualną Prezydenta Miasta Olsztyna (2002), Odznaką Honorową Złotą z Laurem Zarządu Głównego PZChiO, nagrodami indywidualnymi I i II stopnia Rektora UWM w Olsztynie, Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), Nagrodą im. Feliksa Nowowiejskiego przyznawaną przez Prezydenta Miasta Olsztyna w dziedzinie sztuk muzycznych (2011), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2012), Nagrodą Prezydenta Olsztyna - Statuetką św. Jakuba w dziedzinie „Nauka” (2016), Medalem im. Biskupa Ignacego Krasickiego (2016), Ikoną Warmii i Mazur w uznaniu wybitnych osiągnięć w dziedzinie kultury (2018).

Zapraszamy!

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.