Po ponad pięciu latach nieobecności do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie powróciły spotkania popularno-naukowe z cyklu Olsztyński Wehikuł Czasu. Czwartkowe (8.12) spotkanie w salach kopernikowskich Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie poświęcone było Mikołajowi Kopernikowi, a w szczególności faktom i mitom z jego życia codziennego.
Spotkanie w olsztyńskim zamku odbyło się w ramach przygotowań do zaplanowanego na przyszły rok, w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który odbywał się będzie również w Olsztynie. Debatę przygotowali i poprowadzili dr Andrzej Korytko, prof. UWM oraz red. Marek Jarmołowicz. Uczestnikami dyskusji byli: prof. Michał Kokowski z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, dr Jerzy Sikorski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie oraz dr Wojciech Szalkiewicz ze Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Wszyscy oni naukowo lub hobbystycznie interesują się Mikołajem Kopernikiem.
Rozmowa między znawcami postaci Mikołaja Kopernika wykazała, że tak naprawdę duża część wiedzy encyklopedycznej o tym wielkim Polaku oparta jest na hipotezach i przypuszczeniach. Np. nie ma pewności, kiedy dokładnie się urodził oraz kiedy zmarł. Nie ma też pewności, czy był najmłodszym czy najstarszym dzieckiem swoich rodziców. Różne są hipotezy na temat śmierci uczonego. Są tacy, którzy twierdzą, że powodem śmierci uczonego był wylew krwi do mózgu, ale są również tacy, którzy twierdzą, że powodem jego śmierci był zawał serca po tym, jak zobaczył wydrukowane dzieło jego życia „De revolutionibus...” ze zmienionym bez jego wiedzy tytułem i wstępem. Na potwierdzenie wielu informacji o życiu i działalności Mikołaja Kopernika brakuje jednoznacznych dowodów. Spór znawców toczy się m.in. wokół osoby Anny Schilling, która według jednych była jedynie gospodynią kanonika, zaś inni twierdzą, że Annę i Mikołaja łączyło coś więcej. Są również tacy, którzy twierdzą, że z Kopernikiem zawodowo i prywatnie związane były dwie kobiety o takim samym imieniu i nazwisku. Takich informacji o Mikołaju Koperniku jest wiele i nie wiadomo, co jest mitem, a co prawdą.
- Najbardziej zaskakujące jest to, jak dużo jest mitów, a jak mało prawdy, przy czym ta prawda wcale nie jest mniej ciekawa od mitów - powiedział m.in. Wojciech Szalkiewicz.
- Mity są popularne, rodzą się wówczas, gdy nie ma informacji, ale już sam zestaw informacji, którym dysponują naukowcy pozwala na opisanie postaci w sposób bardzo fascynujący, bez takiego „portretu na kolanach”, bez tego nimbu wielkiego astronoma, postaci pomnikowej. Jest tam też człowiek, którego nurtują życiowe problemy. To co wiemy o Koperniku jest nie mniej fascynujące niż to, czego o nim nie wiemy. Kopernik jest postacią, która pozwala na pisanie opowieści fascynujących. Dziwię się, że nikt nie popełnił hollywoodzkiego filmu na temat tej postaci. Jego życie to jest scenariusz na naprawdę fajną opowieść o życiu, o fascynujących czasach dalekich i bliskich.
Spotkanie w zamku zarejestrowaliśmy kamerą wideo. Zachęcamy do zapoznania się z nagraniem i poszerzenia wiedzy - faktów i mitów - o najznakomitszym mieszkańcu Olsztyna.
Z D J Ę C I A
F I L M Y