Dzisiaj (3.12.) w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Olsztynie odbyło się Forum Samorządowe z udziałem samorządowców z różnych regionów Polski, zrzeszonych w Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej. Wiodącymi tematami forum były szanse i wyzwania samorządów w zakresie edukacji oraz ochrona środowiska w zadaniach samorządu.
- Ogólnopolska Koalicja Samorządowa powstała w grudniu 2020 roku z inicjatywy wielu stowarzyszeń samorządowych, które chciały mówić jednym głosem do różnych organizacji, również politycznych, na terenie całej Polski. Koalicja ma swoje przedstawicielstwa praktycznie w każdym rejonie kraju, za wyjątkiem Podkarpacia - wyjaśnił Andrzej Abako, starosta olsztyński, organizator forum.
- Organizacja forum w Olsztynie to duże wyróżnienie dla Powiatu Olsztyńskiego, jak i dla mojego stowarzyszenia Dobry Samorząd Miast i Gmin Olsztyńskich. Jesteśmy zaszczyceni, że koledzy i koleżanki z całej Polski przyjechali dzisiaj do Olsztyna, by porozmawiać o ważnych problemach, które stoją przed samorządem.W agendzie forum znalazły się dwa panele:
1) Edukacja - szanse i wyzwania dla samorządów,
2) Ochrona środowiska w zadaniach samorządu w obliczu rosnących cen energii elektrycznej i cieplnej. Odnawialne Źródła Energii (OZE).
W pierwszym panelu swoje wystąpienia mieli m.in. starosta kętrzyński Michał Kochanowski oraz burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniewski. W panelu drugim wystąpienie wprowadzające do dyskusji miał starosta olsztyński.
- Zawirowania związane z cenami energii i dostarczaniem węgla to dla samorządowców olbrzymie wyzwania - powiedział Andrzej Abako.
- W tej sprawie mamy wiele dobrych praktyk, którymi chcemy się podzielić z uczestnikami dzisiejszego forum. Nasz powiat nie ma praktycznie żadnego budynku, który byłby opalany węglem. Mamy budynki ogrzewane pompami ciepła i zasilane fotowoltaiką. Co ważne - jako jeden z nielicznych samorządów w Polsce mamy własną spółkę, która posiada farmę fotowoltaiczną! To nasza przyszłość. Mamy szansę być samowystarczalni w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną.W dyskusji toczącej się wokół głównych tematów forum na plan pierwszy wybijały się dwa problemy: brak dostatecznych środków na realizację zadań samorządów oraz narzucanie przez polityków na samorządy nowych zadań bez konsultacji z tymi samorządami. Takie spotkania jak olsztyńskie forum mają pomóc samorządowcom w „przebiciu” się do rządzących, by zauważyli ich problemy.
- Chcemy pokazać wszystkim politykom, że my, na dole, wiemy jak rozmawiać z ludźmi i wiemy jakie ludzie mają potrzeby - powiedział Andrzej Abako.
- Chcielibyśmy przekładać te potrzeby z „dołu” do „góry” i budować dobry dom, czyli Polskę. Dobry dom zaczyna się od budowy dobrego fundamentu, a dobrym fundamentem jest samorząd. I ten dom trzeba budować w taki sposób, by nie zaczynać od dachu, czyli od Warszawy, od centralizmu, a budować go „od dołu”. I żeby ten „dół” otrzymywał tyle środków finansowych, żeby można było zaspokoić potrzeby mieszkańców. Dzisiaj te środki finansowe dla samorządów faktycznie się zatrzymały. Od czterech lat jest stagnacja w przekazywaniu środków do samorządów, a nie korzystamy z Krajowego Planu Odbudowy. Chcielibyśmy korzystać z KPO po to, aby nasze małe ojczyzny mogły się rozwijać na najwyższym poziomie. Oczywiście otrzymujemy środki na inwestycje, których do tej pory nie można było zrealizować, ale samorządy muszą też otrzymywać środki, aby mogły funkcjonować i dobrze obsługiwać swoich mieszkańców, a tego nam brakuje.Starosta olsztyński podkreślił też, że bardzo liczy, iż głos samorządowców, a w szczególności głos skupiających samorządy korporacji prowadzących rozmowy z rządem przebije się do rządzących.
- Chcemy rozmawiać z rządem, ale chcemy mieć partnera po stronie rządowej - partnera, który będzie zauważał nasze problemy, a nie widział w nas przeciwników - podsumował Andrzej Abako.
Z D J Ę C I A
F I L M Y