Chcesz zapisać się na szkolenie, aby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? A może bardziej interesują Cię kursy lub warsztaty dotyczące rozwoju osobistego? Aby dowiedzieć się, które szkolenie będzie pasować do Twoich potrzeb i oczekiwań, dobrze jest poznać najpierw typy i formy szkoleń. Jakie są do wyboru? Które wybrać? Podpowiadamy w naszym najnowszym artykule!
Co to jest szkolenie
Zacznijmy od podstawowej kwestii, jaką jest wyjaśnienie, czym dokładnie jest szkolenie. Słowo to może oznaczać dwie rzeczy - w taki sposób określa się wydarzenie o charakterze edukacyjnym, jak i sam proces nauki. W trakcie szkolenia możesz zdobywać wiedzę, przyswajać nowe umiejętności i kompetencje.
W tym artykule skupimy się jednak na szkoleniu rozumianym jako wydarzenie o charakterze edukacyjny, merytorycznym, informacyjnym czy dydaktycznym.
Rodzaje szkoleń
Rynek edukacyjny dynamicznie się rozwija, nie tylko w ofertach placówek edukacyjnych, ale także nawet firm, pojawiają się nowe rodzaje szkolenia. Które z nich są najpopularniejsze?
Najbardziej znane są szkolenia dzielone ze względu na rodzaj organizacji. Wyróżniamy tutaj szkolenia:
● otwarte,
● zamknięte.
Szkolenia otwarte dostępne są dla wszystkich chętnych, którzy spełniają kryteria określone przez organizatora. Zazwyczaj wystarczy jedynie chęć wzięcia udziału w szkoleniu o danej tematyce i w określonym czasie oraz miejscu. Tego typu szkolenie może być płatne, choć nie jest to reguła. Z łatwością można znaleźć też szkolenia bezpłatne.
Z kolei szkolenia zamknięte organizowane są na potrzeby konkretnego podmiotu. Przeprowadzenie takiego wydarzenia może zlecić zarówno osoba indywidualna, jak i firma albo instytucja, której zależy na przeszkoleniu pracowników lub współpracowników na dany temat. Bardzo często tego typu szkolenia określane są mianem szkoleń szytych na miarę, ponieważ są one dostosowane pod konkretne potrzeby i oczekiwania.
Oprócz tego szkolenia możemy jeszcze podzielić ze względu na:
● formę zajęć - tu wymieniamy szkolenia stacjonarne i online,
● tematykę - szkolenia miękkie i twarde (specjalistyczne),
● liczebność grupy - indywidualne oraz grupowe,
● grupę docelową - m.in. biznesowe, zawodowe lub branżowe.
Jaki rodzaj szkoleń wybrać?
Choć niewątpliwie szkolenie zamknięte to droższa opcja niż szkolenie otwarte to jego efektywność jest zdecydowanie wyższa. Tego typu szkolenie dobierane jest pod konkretne potrzeby klienta, a to przekłada się nie tylko na większą merytorykę, ale pozwala też organizatorowi skoncentrować się na kwestiach ważnych dla uczestników. To bardzo dobry wybór, jeśli zależy Ci na podniesieniu kwalifikacji swoich, pracowników lub współpracowników.
Doskonałym przykładem skutecznego szkolenia zamkniętego jest szkolenie ATEX
https://ibt.org.pl/oferta/szkolenia-atex. Podczas tego wydarzenia pracownicy zdobywają niezbędną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa przeciwwybuchowego, co jest szczególnie istotne, jeśli mają potem pracować w strefach zagrożonych wybuchem. Ze szkolenia mogą skorzystać firmy działające w branży przemysłowej na terenie całej Polski.