Głos zabiera Andrzej Abako, starosta olsztyński (fot. KMP Olsztyn)
W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Olsztynie odbyła się dzisiaj (23.11) debata społeczna zorganizowana przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie i przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Olsztynie (w szczególności z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego). Dyskusja pn. „Zachowania dysfunkcyjne oraz profilaktyka uzależnień młodzieży na terenie powiatu olsztyńskiego”, miała na celu określenie działań prewencyjnych Policji i innych podmiotów odpowiedzialnych za zwiększenie bezpieczeństwa wśród młodzieży powiatu olsztyńskiego.
W wydarzeniu udział wziął nadkom. Jakub Sylwestrzak - zastępca komendanta miejskiego Policji w Olsztynie, funkcjonariusze z olsztyńskiej jednostki Policji, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Uczestników debaty przywitał starosta olsztyński Andrzej Abako, a także podinsp. Bernadeta Ćwiklińska-Rydel, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Aktywny udział w spotkaniu brał Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie.
Prelekcją o najnowszych zmianach Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich oraz uprawnieniach Dyrekcji szkół w świetle aktualnych przepisów debatę rozpoczęła nadkom. Mariola Plichta z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. O identyfikacji zagrożeń zjawiska „mowy nienawiści” - hejtu w sieci wśród nieletnich - mówiła dr Diana Mościcka z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Kierownik Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Grażyna Dziubani przybliżyła temat wpływu substancji psychoaktywnych na funkcjonowanie organizmu człowieka. Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olsztynie Małgorzata Stolarska oraz pedagog i socjoterapeutka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olsztynie Monika Suska-Kuźmicka poruszyły zagadnienie depresji i organizacji pomocy w szkole. Po wystąpieniach uczestnicy debaty mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym.
Na sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Olsztynie toczyła się żywa dyskusja. Poruszone zostały tematy takie jak: najnowsze zmiany ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, zjawisko depresji u młodzieży, „mowa nienawiści” oraz hejt wśród nieletnich, substancje psychoaktywne wśród młodzieży.
Realizując jedno z priorytetowych zadań Policji, jakim jest zacieśnienie współpracy ze społecznością lokalną, uczestnicy debaty mogli zastanowić się wspólnie, jak w przyszłości szybciej i skuteczniej reagować na niebezpieczeństwa, które mogą spotkać na swojej drodze dzieci i młodzież.