Sąd Rejonowy w Biskupcu w dniu 14 listopada 2022 r. skazał na karę 10 tys. zł grzywny Macieja L. - Burmistrza Jezioran oskarżonego o nieprawidłowości przy realizacji umowy na dowóz uczniów do placówek oświatowych na terenie podległej mu gminy. Dwaj pozostali oskarżeni w tej sprawie zostali uniewinnieni.
Prokuratura Okręgowa w Olsztynie w dniu 22 grudnia 2020 r. przesłała do Sądu Rejonowego w Biskupcu akt oskarżenia przeciwko Maciejowi L., Wiesławowi J. i Piotrowi S. oskarżonym w związku z nieprawidłowościami przy realizacji umowy na dowóz uczniów do placówek oświatowych na terenie gminy Jeziorany w 2019 r.
Akt oskarżenia w tej sprawie liczy łącznie cztery zarzuty. Pierwszy zarzut dotyczy przekroczenia uprawnień i użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę przez Macieja L. Oskarżony miał popełnić to przestępstwo w okresie od 18 lutego 2019 r. do 18 lipca 2019 r. w Jezioranach. Według ustaleń śledczych Maciej L. jako funkcjonariusz publiczny - burmistrz Jezioran, pomimo braku przesłanek do wypowiedzenia umowy zawartej z firmą z Olsztyna na dowóz uczniów do placówek oświatowych zlokalizowanych na terenie gminy Jeziorany, w dniu 18 lutego 2019 r. odstąpił od tej umowy. Oskarżony miał następnie nie dopełnić obowiązku wynikającego z ustawy o zamówieniach publicznych i, używając opracowanej przez Wiesława J. (dyrektora wyodrębnionej jednostki budżetowej Gminy Jeziorany) notatki z szacowania, zaniżającej wartość zamówienia i poświadczającej nieprawdę co do szacunkowego wynagrodzenia wykonawcy tego zamówienia, miał udzielić zamówienia innemu wykonawcy (firmie należącej do Piotra S.), wybranemu niezgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych. W ocenie prokuratora Maciej L. postępując w ten sposób działał na szkodę Gminy Jeziorany oraz interesu prywatnego przedsiębiorcy z Olsztyna zajmującego się przewozem osób.
Ponadto, Maciej L. został oskarżony o to, że będąc przesłuchanym przez funkcjonariusza Policji miał zeznać nieprawdę co do nieotrzymywania sygnałów o nieprawidłowym wykonywaniu umowy przewozu przez firmę Piotra S., a w szczególności o dowożeniu dzieci do szkoły przez tę firmę samochodem osobowym.
Z kolei Wiesław J. został oskarżony o przekroczenie uprawnień oraz wystawienie dokumentu poświadczającego nieprawdę. Zdaniem prokuratora, Wiesław J., jako funkcjonariusz publiczny odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzenie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego na dowóz dzieci do placówek oświatowych w gminie Jeziorany, opracował notatkę z szacowania, w której miał poświadczyć nieprawdę co do szacunkowego wynagrodzenia wykonawcy tego zamówienia. W konsekwencji miało to doprowadzić do odstąpienia przez burmistrza Jezioran od umowy z dotychczasowym wykonawcą - firmą z Olsztyna i zawarcia nowej umowy z firmą prowadzoną przez Piotra S.
Ostatni z oskarżonych - Piotr S. został oskarżony o zeznanie nieprawdy co do niewykonywania przewozu dzieci samochodem osobowym.
Wyrok w tej sprawie zapadł w dniu 14 listopada 2022 r. Sąd Rejonowy w Biskupcu, zmieniając częściowo opis i kwalifikację prawną czynu, uznał Macieja L. za winnego przekroczenia uprawnień przy realizacji umowy na dowóz uczniów do placówek oświatowych. Maciej L. został za to skazany na karę 10 tys. zł grzywny. Ponadto sąd orzekł wobec niego środek karny w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości. Zgodnie z tym wyciąg z wyroku obejmujący personalia Macieja L., stawiane mu zarzuty oraz rozstrzygnięcia ma być wywieszony na stronie internetowej Sądu Rejonowego w Biskupcu na okres 1 miesiąca.
Tym samym wyrokiem Maciej L. został uniewinniony od zarzutu złożenia fałszywych zeznań. Natomiast dwaj pozostali oskarżeni - Wiesław J. i Piotr S. - zostali uniewinnieni od zarzucanego im czynu.
Sąd Rejonowy w Biskupcu, odnosząc się do części skazującej wyroku, wskazał, że przekroczenie uprawnień przez Macieja L. dotyczyło jedynie kwestii rozwiązania umowy z przedsiębiorstwem pokrzywdzonego. W ocenie sądu, brak było przesłanek do tego rozwiązania, przy czym samo odstąpienie od umowy nastąpiło bez zachowania właściwego trybu. Następnie oskarżony, wiedząc że pokrzywdzonemu nie doręczono pisma zawierającego odstąpienie od umowy, zawarł umowę z nową firmą. Zdaniem sądu, oskarżony tym samym działał na szkodę Gminy Jeziorany oraz interesu prywatnego pokrzywdzonego przedsiębiorcy.
W odniesieniu do części uniewinniającej wyroku sąd podkreślił m.in., że samochód wskazany w akcie oskarżenia jako osobowy, którym firma Piotra S. miała przewozić dzieci do szkoły, tj. Mitsubishi L200, w rzeczywistości jest zarejestrowany jako samochód ciężarowy. Zatem nie może być mowy o tym, że oskarżeni Maciej L. i Piotr S. kłamali, zeznając, że dzieci nie były przewożone samochodem osobowym.
Z kolei o uniewinnieniu Wiesława J. zadecydowało ustalenie sądu, że opracowana przez tego oskarżonego notatka z szacowania nie była dokumentem mającym jakiekolwiek znaczenie prawne.
Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.