Nadkomplet publiczności wypełnił dzisiejszego (8.11) wieczoru sale kopernikowskie olsztyńskiego zamku. Tłumy do Muzeum Warmii i Mazur przyciągnął wernisaż wystawy Agnieszki Markowicz z Barczewa pod dość złożonym tytułem: „Markowicz - Kopernikowi. Sztuka wizualna. Stół kopernikowski.”
Agnieszka Markowicz - artysta-malarz i ilustrator wygrała konkurs Ministra Kultur, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na wydarzenie wpisujące się w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Otrzymane na ten cel stypendium pozwoliło jej przygotować wystawę, które głównym elementem był duży stół z portretem wielkiego astronoma wraz z sześcioma krzesłami, na oparciach których znalazły się portrety wielkich Polaków, m.in. Krasickiego, Hozjusza i Kościuszki.
- Po co to było zrobione? Jak są urodziny to jest potrzebny stół. Bez stołu nie ma rodziny, nie ma jedzenia, nie ma rozmów. Dlatego moim pomysłem na konkurs było zrobienie prezentu Mikołajowi Kopernikowi i przyprowadzenie mu gości. I wy wszyscy jesteście częścią tego stołu, jesteście gośćmi stołu kopernikowskiego - powiedziała Agnieszka Markowicz do uczestników dzisiejszego wernisażu.
Jak podkreślił Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, czas i miejsce wernisażu nie były przypadkowe. Dokładnie 506 lat temu miało miejsce wydarzenie, które na kilka lat związało Mikołaja Kopernika z Olsztynem.
- Wydarzenie jest wyjątkowe, ale też nieprzypadkowe, mając na uwadze kalendarz roczny - powiedział dyrektor muzeum otwierając wystawę.
- Listopadowe wydarzenia związane z Kopernikiem łączą się z tym, że Kapituła Warmińska po Wszystkich Świętych podejmowała decyzje o obsadach ważnych stanowisk administracyjnych. Taką decyzję podjęła również po Wszystkich Świętych, 8 listopada 1516 roku. Wówczas kapituła zdecydowała, że Mikołaj Kopernik będzie administratorem dóbr kapituły i przeniesie się do Olsztyna. I dlatego w pierwszej dekadzie listopada przypominamy ten moment, w którym zapada decyzja wiążąca Kopernika również w Olsztynem. To co się dzieje dzisiejszego wieczoru, to taka prologomena do wydarzeń, które będą odbywały się w całym województwie warmińsko-mazurskim, pewnie też w całym kraju, bo w przyszłym roku będziemy obchodzili 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. To dzisiejsze wydarzenie artystyczne jest takim wydarzeniem otwierającym to, co nas spotka w przyszłym roku.Dyrektor wyjaśnił też, dlaczego wystawa znalazła się w olsztyńskim zamku.
- Któregoś dnia Agnieszka Markowicz dotarła do mnie i powiedziała, że otrzymała stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, i że realizacja tego projektu wymaga wyjątkowej przestrzeni. W Olsztynie taką wyjątkową przestrzenią związaną z Kopernikiem są sale kopernikowskie w Zamku Kapituły Warmińskiej, w których zamieszkiwał Mikołaj Kopernik, kiedy przebywał w Olsztynie - wyjaśnił Piotr Żuchowski.
Elementem wernisażu była prezentacja poetyckiego tekstu autorstwa Elżbiety Mierzyńskiej, który autorka zaprezentowała przy stole kopernikowskim wraz z aktorką Teatru Jaracza Ireną Telesz-Burczyk.
Wystawa Agnieszki Markowicz będzie dostępna w Muzeum Warmii i Mazur do 9 stycznia przyszłego roku. W lutym trafi do Muzeum We Fromborku.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :