100 lat temu powstał Związek Polaków w Niemczech, organizacja zasłużona dla podtrzymywania polskości między innymi na terenach Warmii i Mazur. Symbolem związku było rodło. Stworzony przez Janinę Kłopocką w 1932 r. symbol pochodził od połączenia słów rodzina i godło, a kształt graficzny od kształtu Wisły, z zaznaczonym Krakowem.
Związek wydawał prasę, między innymi: „Gazetę Olsztyńską”, „Mazura”, „Głos Pogranicza”, „Dziennik Raciborski”. Przed II wojną zakładał szkoły polskie na Warmii.
Wieloletnim redaktorem naczelnym Mazura, a potem Gazety Olsztyńskiej był Kazimierz Jaroszyk. Na łamach czasopism bronił języka polskiego i publikował utwory polskich poetów z tamtych czasów. Pisał artykuły o tym, jak duży wkład mieli Polacy w dorobek całej Europy i jej kultury.
Jaroszyk był także współzałożycielem Banku Mazurskiego, którego kontynuatorem jest obecnie Bank Spółdzielczy w Szczytnie. Powstanie i pierwsze lata działalności spółdzielczości bankowej na Mazurach służyły zatem obronie tożsamości narodowej i umacnianiu polskości na tych ziemiach oraz świadczeniu pomocy pieniężnej dla członków spółdzielni, głównie ludności lokalnej. Obecnie Bank Spółdzielczy w Szczytnie, należący do zrzeszenia Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., kontynuuje misję spółdzielczą jako lokalny i uniwersalny bank dla każdego.
Bank działa poprzez 11 placówek rozmieszczonych w następujących miejscowościach: Szczytno, Biskupiec, Dźwierzuty, Jedwabno, Olsztyn, Pasym, Purda, Świętajno i Wielbark. Ponadto udostępnia klientom 16 własnych bankomatów, w tym 14 wpłatomatów oraz sieć bez prowizyjnych bankomatów Grupy BPS oraz SGB a także Planet Cash BNP PARIBAS, Planet Cash ING, Planet Cash na terenie Polski.
Bank posiada szeroką ofertę produktową dostosowaną do potrzeb swoich klientów. Oferuje min. wysokooprocentowane lokaty terminowe, konta rozliczeniowe, kredyty gotówkowe, kredyty na działalność gospodarczą, kredyty na działalność gospodarczą i rolniczą oraz dla klienta indywidualnego. Ze względu na rosnące stopy procentowe, stworzył kredyt mieszkaniowy z gwarancją nie podwyższania oprocentowania przez okres 24 miesięcy przy udzieleniu kredytu Mój Dom w promocji Pakiet Domowych Finansów.
Bank dba o środowisko oferując klientom indywidualnych kredyt ekologiczny oraz kredyt z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”. Obecnie duże zainteresowanie budzi kredyt gotówkowy udzielany w promocji „Przytulny Kredyt na Jesień” z atrakcyjnym oprocentowaniem i bez prowizji.
Bank wspiera wydarzenia publiczne, charytatywne, propaguje wśród lokalnej ludności ekologię i sport. Do współpracy zaprasza znanych z naszego terenu sportowców min. Konrada Bukowieckiego - kulomiota, sportowca światowego formatu pochodzącego ze Szczytna i Radosława Typę - kierowcę rajdowego z Olsztyna.
Bank Spółdzielczy w Szczytnie jest dziś w pełni nowoczesną instytucją na miarę XXI wieku i wciąż jest tym, czym był Mazurski Bank Ludowy - instytucją wspierającą lokalną społeczność tak, by każdemu - zarówno osobom fizycznym, firmom, jak i Jednostkom Samorządu Terytorialnego - zapewnić możliwości rozwoju. Chce być postrzegany jako bank przyjazny dla każdego.
Z D J Ę C I A