Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie zaprasza w poniedziałek (7.11), o godzinie 16.00, do Galerii Marszałkowskiej na wernisaż wystawy poplenerowej prac, które powstały podczas I Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Kętrzynie.
„Malarską opowieść o Kętrzynie” stworzyli studenci Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk i łotewskiego Uniwersytetu Lipawskiego.
Organizatorami pleneru, który odbył się w lipcu 2022 roku w Kętrzynie, były: WIT, Uniwersytet Lipawski, Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Urząd Miasta Kętrzyna, Kętrzyńskie Centrum Kultury i Galeria RestArt. Kuratorem wystawy jest Jarosław Tondera.
Dr Sylwia Caban, kuratorka pleneru, o wydarzeniu:
„Jakikolwiek by był nasz temperament lub potęga w obliczu natury, trzeba dać obraz tego, co widzimy, zapominając o wszystkim, co pojawiło się przed nami.”Paul CézannePrzytoczony cytat wielkiego francuskiego artysty w szczególny sposób określa postawę malarza wobec widzianej natury - natury pojętej w swoim szerokim spektrum. Owo „dawanie obrazu tego, co widzimy” jest dociekaniem prawdy o naturze rzeczy, szukaniem zasad, które kształtują zjawiska i wyrażają formy przekładalne na obiekty w obrazie. Ta idea stała się mottem młodych artystów, którzy spotkali się w ostatnich dniach lipca 2022 roku na I Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Malarska opowieść o Kętrzynie”.Uczestnikami pleneru byli studenci z Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania oraz artyści z Uniwersytetu Lipawskiego na Łotwie. Malownicze miasto Kętrzyn i niezwykłe mazurskie plenery stały się inspiracją obrazów, które powstały w bardzo krótkim, ale intensywnym i pełnym emocji czasie. Plener był nie tylko spotkaniem młodych malarzy i wymianą ich artystycznych doświadczeń - był przede wszystkim malarskim spotkaniem z naturą, jej bujnością form, zaskakującym światłem, zmiennością pejzażu i monumentalnym urokiem architektury. Na plenerze powstało wiele prac. Niektóre z nich mają charakter ćwiczeń realistycznych, inne cechuje działanie eksperymentalne, wszystkie jednak łączy widoczna ciekawość formowania widzianej natury, poszukiwanie koloru i zaskakujących kompozycji, ale przede wszystkim pasja malowania. Malarstwo jest nie tylko formą tworzenia - jest głównie zapisem sposobu myślenia o otaczającej nas rzeczywistości, świadectwem naszej relacji ze światem. W tych kontekstach tworzenie w plenerze jest nauką obserwacji relatywności form wynikającej ze zmienności światła.Jest ono szczególnym aktem budowania świadomości plastycznej, a nawet lekcją pokory wobec otaczającej nas harmonii, lub dysharmonii świata. Rzeczywistość widzialna wpływa na formę obrazu, niezależnie od tego, czy jest on tworzony w plenerze, czy też zapisywany post factum. Obrazy, które powstały w trakcie I Międzynarodowego Pleneru Malarskiego pt.: „Malarska opowieść o Kętrzynie” prezentowane były na wystawie w Galerii RastArt w dniach 3.09-30.09.2022 w Kętrzynie. Zapraszamy!