Uniwersytety i akademie trzeciego wieku rosną jak grzyby po deszczu. W ciągu ostatnich 25 lat na Warmii i Mazurach takich stowarzyszeń zrzeszających seniorów powstało już prawie 50. I podobnie jak wyższe uczelnie, UTW i ATW inaugurują kolejne lata działalności na początku października, zapraszając na takie uroczystości m.in. przedstawicieli zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, najczęściej zaś marszałka województwa. Z oczywistych względów wszystkich zaproszeń nie da się zrealizować. Ale Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i na tę niedogodność znalazł sposób - zaproponował zorganizowanie wojewódzkiej inauguracji roku akademickiego uniwersytetów i akademii trzeciego wieku z Warmii i Mazur. Pierwsza taka uroczystość, której gospodarzem był marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, odbyła się dzisiaj (14.10) w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Olsztynie.
- Srebrzysty wiek wiąże się z ogromnym doświadczeniem życiowym i zawodowym - mówi marszałek Brzezin.
- UTW to miejsca szczególne, ponieważ dają szanse nie tylko na zdobycie nowej wiedzy w szybko rozwijającym się wokół nas świecie, ale także odkrycia w sobie, do tej pory nieuświadamianych talentów i umiejętności. Po intensywnym życiu zawodowym spotkania w placówkach uniwersyteckich pozwalają spełniać marzenia, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, na które zawsze brakowało czasu.Jak na inaugurację roku akademickiego przystało, podczas dzisiejszej uroczystości nie zabrakło pieśni „Gaudeamus igitur”. Tę studencką pieśń wykonał chór „Canzona” działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Bartoszycach. Był też zwyczajowy wykład inauguracyjny, który wygłosiła dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska, prof. UWM, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UWM. Tytuł wykładu: „Rodzice i dziadkowie a rówieśnicy i media. Jak budować relację ze współczesnym nastolatkiem”.
W programie inauguracyjnego spotkania była też przedstawiona przez członkinię zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Jolanty Piotrowskiej o działalności uniwersytetów trzeciego wieku w regionie. Natomiast Paweł Bielinowicz - członek zarządu Akademii Trzeciego Wieku przy MOK w Olsztynie przedstawił „dobrą praktykę” tej akademii - Europejskie Spotkania Integracyjne Polskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Program spotkania uzupełniły też występy saksofonistów z PSM I i II st. w Olsztynie i orkiestry jazzowej Small Band z Giżycka. Odbył się też pokaz mody z udziałem seniorek, przygotowany przez Sabinę Marię Dąbrowską.
Dodajmy, że na Warmii i Mazurach zarejestrowanych jest 49 uniwersytetów i akademii trzeciego wieku. Pięć z nich działa w Olsztynie (Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Akademia Trzeciego Wieku przy MOK, Jarocka Akademia Trzeciego Wieku, Uniwersytet Międzypokoleniowy przy Wydziale Nauk Społecznych UWM oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku „Na Szlaku św. Jakuba”), a sześć na terenie powiatu olsztyńskiego (Uniwersytet Trzeciego Wieku w Purdzie, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Klewkach, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rudziskach, Barczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynku i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jezioranach.
Z D J Ę C I A
F I L M Y