W piątkowy (21.10) wieczór w Domu Mendelsohna w Olsztynie zainaugurowany został VII Festiwal Mendelsohna. Przez dwa miesiące, w ramach festiwalu, w Olsztynie odbędzie się blisko trzydzieści 30 różnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych poświęconych Erichowi Mendelsohnowi - urodzonemu w Olsztynie wybitnemu architektowi światowej sławy.
Festiwal Mendelsohna to cykliczne wydarzenie, zainicjowane przez środowisko BORUSSII w Olsztynie, rodzinnym mieście Ericha Mendelsohna. Życie i twórczość architekta oraz dziedzictwo regionu są inspiracją i punktem wyjścia do działań edukacyjnych i artystycznych, które przywracają pamięć o wielokulturowej historii Warmii i Mazur i integrują współczesnych mieszkańców.
Festiwal tworzy przestrzeń do debat wokół aktualnych przemian kulturowych i społecznych w regionie, Polsce i Europie, promuje środowiska i działania obywatelskie, a także inicjuje dyskusję o roli twórców w kreowaniu społecznej zmiany. Tolerancja i szacunek wobec inności, wrażliwość na różnorodność i dialog międzykulturowy to wartości, które towarzyszą wydarzeniom Festiwalu Mendelsohna.
W programie wieczoru inauguracyjnego, po wystąpieniach organizatorek festiwalu Ewy Pohlke i Kornelii Kurowskiej oraz członkini zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Sylwii Jaskulskiej znalazł się koncert litewskiego multiinstrumentalisty Sauliusa Petreikisa z zespołem. Petreikis jest uznanym na całym świecie kompozytorem i wykonawcą muzyki, która przełamuje granice między tradycyjnym folkiem a eksperymentalnymi gatunkami muzyki.
Ponadto uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć zainstalowaną na posesji Domu Mendelsohna pracę „Erich Mendelsohn - tu i teraz”, przygotowaną przez uczniów Liceum Plastycznego im. E. Mendelsohna w Olsztynie pod kierunkiem olsztyńskiego artysty Bartka Świąteckiego.
Tegoroczny festiwal odbywa się w roku jubileuszowym - w 135. rocznicę urodzin patrona wydarzenia. Festiwalu, będzie się odbywał od 21 października do 21 grudnia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y