Trwa 11. Festiwalu Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur. Tegoroczne spotkanie świata samorządu, biznesu i nauki toczy się pod hasłem E-gospodarka Warmii i Mazur. Wieczorem podczas Gali Festiwalu nastąpiło rozstrzygnięcie 10. edycji konkursu PRO Warmia i Mazury.
W tym roku festiwal gości w Ełku, w murach Ełckiego Centrum Kultury. Historyczna stolica Warmii i Mazur już po raz drugi jest współgospodarzem tego prestiżowego wydarzenia. - Promocja gospodarcza regionu Warmii i Mazur jest bardzo potrzebna. Trudno o drugie takie miejsce w Polsce, a nawet na świecie, gdzie po ciężkiej pracy można bardzo szybko i skutecznie, w każdym wymiarze, doładować swoje „akumulatory”. To wielki walor, który w dobie ery globalnej komunikacji związanej z cyfryzacją, predestynuje nasz region do inwestowania - powiedział Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, otwierając 11. Festiwal Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur w Ełku.
- Podczas festiwalu, którego tematem przewodnim jest E-Gospodarka Warmii i Mazur, mamy okazję porozmawiać o cyfryzacji przedsiębiorstw, elektronizacji samorządów, wymienimy się również opiniami na temat kształtowania wizerunku naszego regionu. Z jednej strony Warmia i Mazury to najpiękniejsze miejsce na ziemi, ale z drugiej region, w którym nie brakuje kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi. Region, gdzie doskonale działają start-upy, czego przykładem jest nasze miasto. Tu i teraz zapewniamy mieszkańcom wielkich aglomeracji miejsce do połączenia walorów zdalnej pracy w e-gospodarce z radością bezpośredniego obcowania z unikalną przyrodą - mówił Tomasz Andrukiewicz, prezydent miasta Ełku.
„Pracuj. Inwestuj, wypoczywaj” taki tytuł nosiła pierwsza festiwalowa prelekcja. Przed liczną publicznością wystąpił Robert Szewczyk, dyrektor Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dyrektor Szewczyk przedstawił długą listę działań marketingowych mających na celu promocję walorów województwa - od wypoczynkowych po biznesowe. Zaprezentował działania departamentu skierowane na kreowanie wizerunku regionu, jako miejsca do zamieszkania i inwestowania. Przedstawił m. in. w ramach kampanii „Promocja Gospodarcza Warmii i Mazur 2020”. Jednak hitem prezentacji był nowy projekt departamentu, czyli wirtualny influencer Miko.
- Już można go spotkać na Instagramie i Facebooku. Odbiorcy chętniej przyswajają ważne informacje o naszym regionie poprzez konkretną osobę, choćby wirtualną - mówił dyrektor Robert Szewczyk.
Dr Artur Bartoszewicz, pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, w niezwykle żywy sposób przedstawił prelekcję „Społeczeństwo Informacyjne. Procesy elektronizacji w samorządach i przedsiębiorstwach”. Z prezentacji naszpikowanej danymi statystycznym wynikało, że region Warmia i Mazury dobrze wypada po tym względem na tle kraju, choć jest sporo do zrobienia w elektronizacji usług dla obywateli, szczególnie w samorządach powiatowych i gminnych. Doktor Bartoszewicz przedstawił też dane dotyczące zdalnego nauczania podczas pandemii w szkołach prowadzonych przez samorządy. Wynika z nich, że aż 70 proc. ankietowanych deklarowało, że w tym czasie nauczyło się niewiele lub prawie nic.
- Nie zamykajmy po raz kolejny szkół z powodu pandemii czy problemów z ogrzewaniem, bo stracimy jedno pokolenie - apelował do samorządowców dr Bartoszewicz.
Duże zainteresowanie wzbudziły dwa panele dyskusyjne. Pierwszy pod hasłem „Cyfryzacja przedsiębiorstwa sposobem na work-life balance” wywołał żywą dyskusję wśród uczestników.
- E-praca coraz bardziej będzie wnikać w życie prywatne, ale prywatne sprawy będą obecne w czasie przeznaczonym na obowiązki służbowe. Te dwa światy już się przenikają. W czasie pracy załatwiamy prywatne sprawy, a wieczorem odpisujemy na służbowe maile - mówiła Aneta Zdeb-Jata, z firmy Zeto Lublin.
W drugim panelu eksperci dyskutowali na temat „Rozwoju e-usług i e-administracji w procesie elektronizacji w samorządach na Warmii i Mazurach”.
- Od 16 lat jestem na służbie prezydenckiej. Elektronizację Ełku zaczęliśmy od ułożenia sieci światłowodowej. Dziś jest to już 60 km łączących 100 różnych miejskich instytucji - mówił Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.
- Na 220 czynności urzędowych, 113 w naszych urzędach można załatwić elektronicznie - dodał prezydent. Paneliści doszli jednak do wniosku, że nawet najlepsza technologia nie zastąpi w 100 proc. bezpośrednich kontaktów między ludźmi.
Po raz pierwszy w ramach festiwalu zorganizowano strefę „World Café”. Było to miejsce kuluarowych rozmów o tematach poruszanych podczas festiwalu, ale także platforma wymiany praktycznych doświadczeń pomiędzy samorządowcami, a ludźmi z warmińsko-mazurskich firm technologicznych. Równolegle Marta Rogalewska z Politechniki Białostockiej przeprowadziła warsztaty dla kilkudziesięciu samorządowców pod tytułem „Innowacje marketingowe - jak wypromować wydarzenie w internecie”.
Na koniec pierwszego dnia podczas Gali Festiwalu w Hotelu Rydzewski w Ełku wręczono nagrody jubileuszowe 10. edycji konkursu PRO Warmia i Mazury. Nagrodę główną w kategorii promocja ogólna za projekt „Czysta Giżycka” otrzymał Urząd Miejski w Giżycku. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Urzędowi Miejskiemu w Olecku za projekt „Active Festival Olecko”. W kategorii promocja gospodarcza nagrodę główną otrzymała „Kampania informacyjna Ełk 4.0 oraz projektów realizowanych w PNT” zrealizowana przez Park Naukowo-Technologiczny w Ełku. Wyróżnienie przyznano Akademii Biznesu UWM w Olsztynie za projekt „Akademia Biznesu UWM”.
Z D J Ę C I A