(fot. mat. pras.)
Hale stalowe stają się popularniejsze niż klasyczne murowane budynki. Wszystko za sprawą tempa realizacji inwestycji, możliwości rozbudowy lub przebudowy obiektów w przyszłości, a także kosztów całkowitych. Bardzo dużą zaletą konstrukcji stalowych jest również ich wszechstronność. Do czego wykorzystuje się je najczęściej?
Hale stalowe na dobre wpisały się w polski krajobraz. Nikogo już nie dziwi widok dużych obiektów w pobliżu istotnych węzłów komunikacyjnych ani nowoczesnych hal przemysłowych na obrzeżach miast. Coraz więcej firm docenia krótki czas realizacji inwestycji, jej stosunkowo niskie koszty - w porównaniu do budynków murowanych - oraz możliwości, jakie niesie za sobą wykorzystanie konstrukcji stalowych. Jakie branże najczęściej powierzają generalne wykonawstwo inwestycji przedsiębiorstwom zajmującym się budową hal stalowych?
Nie tylko produkcja i logistyka
Głównymi branżami wykorzystującymi hale stalowe są produkcja i logistyka. Hale magazynowe, logistyczne, a także centra spedycyjne w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na przestrzeń do przechowywania towarów oraz ich pakowania wynikającym m.in. z rozwoju e-commerce, powstały w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju. Nie brakuje również stalowych budynków produkcyjnych, w których strefy produkcyjne mogą być uzupełnione np. o wydzieloną przestrzeń socjalno-biurową.
Hale przemysłowe to jednak nie wszystko. Na budowę obiektów o konstrukcji stalowych decydują się również firmy związane z działalnością rolniczą, które potrzebują sortowni, budynków przystosowanych do hodowli zwierząt lub uprawy roślin, zabudowań gospodarczych lub chcące prowadzić giełdy produktów rolnych oraz przedsiębiorstwa handlowe pragnące otworzyć centra budowlane i ogrodnicze, sklepy wielkopowierzchniowe albo supermarkety.
Ponadto obiekty stalowe znajdują zastosowanie jako centra konferencyjne, hale i pawilony targowe, sortownie odpadów, chłodnie, a nawet hale widowiskowe lub widowiskowo-sportowe. Możliwości są tak naprawdę niewyczerpane dzięki temu, że konstrukcje stalowe da się dopasować dokładnie do potrzeb inwestora.
Szukasz generalnego wykonawcy zajmującego się budowaniem hal stalowych? Sprawdź ofertę firmy Commercecon, która do tej pory zrealizowała ponad 270 obiektów o łącznej powierzchni prawie 2 mln mkw.:
https://commercecon.plKonstrukcje hal stalowych
A jakie rozwiązania konstrukcyjne hal stalowych wykorzystuje budownictwo przemysłowe? Konstrukcje szkieletowe ramownicowe sztywne, szkieletowe ramownicowe z dźwigarami kratowymi oraz szkieletowe bezpławiowe. O tym, który typ sprawdzi się w konkretnym przypadku, decyduje generalny wykonawca. On odpowiada również m.in. za stworzenie projektu uwzględniającego potrzeby inwestora i możliwości na danym terenie, właściwy dobór materiałów, montaż instalacji i rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, zagospodarowanie obszaru wokół obiektu, kontrolę poszczególnych etapów prac, uzyskanie wymaganych pozwoleń itp. To na generalnym wykonawcy spoczywa obowiązek wybudowania hali zgodnie z oczekiwaniami i w określonym terminie.