Inauguracja działalności sali rycerskiej w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem | Więcej zdjęć »
Jak już informowaliśmy, 21 września br. uroczyście oddano do użytku nową siedzibę Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Dzień otwarcia był okazją do sprawdzenia funkcjonalności parkingów, recepcji, sal wystawienniczych czy chociażby toalet.
Sukcesywnie przygotowywane są też do użytkowania inne pomieszczenia nowego obiektu i gdy tylko jest to możliwe - sprawdzana jest ich przydatność do wypełniania przypisanych im funkcji. „Chrzest bojowy” przeszła właśnie sala rycerska, głównie przeznaczona do przeprowadzania cieszących się coraz większym powodzeniem walk rycerskich. W sobotni (15.10) wieczór odbyła się w niej pierwsza Gala Pełnokontaktowych Walk Rycerskich.
- Do momentu otwarcia nowej siedziby, nasze muzeum było placówką sezonową, dostępną dla zwiedzających tylko przez kilka wiosenno-letnich miesięcy - tłumaczy Patryk Kozłowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - Teraz będziemy działać przez cały rok i to nie tylko w zakresie prezentacji naszej ekspozycji.
Jedną z nietypowych aktywności grunwaldzkiego muzeum jest prowadzenie rycerskiej kadry Warmii i Mazur, której członkowie mogą poszczycić się już wieloma znaczącymi sukcesami, ze zdobyciem tytułów rycerskich mistrzów świata włącznie. Brak odpowiednich pomieszczeń do treningów i rycerskiej rywalizacji w warunkach zimowych utrudniał utrzymanie wysokiego poziomu profesjonalizmu, jaki już osiągnęli nasi reprezentacji. Remedium na taki stan rzeczy ma być sala rycerska, która powstała w nowym Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i której przydatność do spełnienia swojej funkcji została sprawdzona w sobotni wieczór podczas pierwszej w obiekcie Gali Pełnokontaktowych Walk Rycerskich.
R E K L A M A
- Dzisiaj inaugurujemy działalność sali rycerskiej, patrzymy jak to działa, uczymy się też nowych funkcji i zadań - mówi Patryk Kozłowski. - Po dzisiejszym dniu widać, że jest spore zainteresowanie tego rodzaju ofertą. W tym roku planujemy zorganizowanie jeszcze jednej Gali Pełnokontaktowych Walk Rycerskich. Myślę, że w przyszłym roku takich imprez będzie więcej.
Sala rycerska ma około 170 mkw. powierzchni. Taka przestrzeń pozwala na organizowanie nie tylko pojedynków rycerskich (1x1), ale nawet bardzo widowiskowych walk grupowych (tzw. bohurtów) z udziałem pięcioosobowych grup rycerzy (5x5).
Podczas pierwszej Gali PWR w nowej sali rycerskiej odbyło się 6 trzyrundowych pojedynków w formuje full contact. Na ten turniej do Stębarka przyjechali rycerze z takich klubów jak Legenda Północy, KS Rycerz, Silesia oraz Centrum Dawnych Sztuk Walki.