Gaudeamus igitur - studencka pieśń hymniczna zabrzmiała dzisiaj (15.10) w sali pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. W ten sposób został zainaugurowany dziewiąty „rok akademicki” Olsztyńskiej Akademii Dzieci - projektu edukacyjnego dla dzieci, organizowanego przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne przy wsparciu Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
- Olsztyńska Akademia Dzieci to taki uniwersytet dzieci dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat - wyjaśnia Joanna Widzińska z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.
- To dzieci przedstawiają innym dzieciom swoje wykłady i prezentacje. Nasze spotkania mają zachęcić dzieci do dzielenia się swoją wiedzą z rówieśnikami, ale też zachęcać by przezwyciężały same siebie, by występowały na scenie, by nie bały się wystąpień publicznych. Natomiast te dzieci, które są tylko słuchaczami na wykładach mają okazję dowiedzieć się różnych ciekawych rzeczy.Olsztyńska Akademia Dzieci to pewnego rodzaju filia Polskiej Akademii Dzieci (PAD) - pierwszego na skalę międzynarodową bezpłatnego uniwersytetu prowadzonego przez dzieci dla dzieci. Pomysłodawcą i założycielem PAD była dr Agata Hofman, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczyste rozpoczęcie działalności Olsztyńskiej Akademii Dzieci miało miejsce 5 października 2013 roku. Gdyby więc nie roczna przerwa spowodowana pandemią koronawirusa, tegoroczna edycja Olsztyńska Akademii Dzieci byłaby edycją dziesiątą, jubileuszową.
W każdym roku akademickim planowane są cztery spotkania małych studentów. W tym roku terminy takich spotkań wyznaczono na: 15 października 2022, 10 grudnia 2022 oraz 11 lutego 2023 i 15 kwietnia 2023 roku.
W programie dzisiejszego spotkania, oprócz krótkiego wystąpienia Jacka Szubiakowskiego - dyrektora Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, znalazły się prezentacje dzieci:
» Anny Michałowskiej - Cukrzyca to nic strasznego,
» Anny Zarachowicz - Bądźmy dla innych - organizacje pozarządowe wokół nas
» Jędrzeja Barcza - Lotnictwo brytyjskie - wczoraj i dziś.
Z dorosłych naukowców swój wykład zatytułowany „Mikroflora bakteryjna naszym indywidualnym podpisem” przedstawiła mgr inż. Marzena Lenkiewicz z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
Po wykładach organizatorzy projektu zaprosili małych studentów na słodki poczęstunek, a potem na seans filmowy w technologii fulldome „Polaris”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y