Nowa siedziba Muzeum Bitwy pod Grunwaldem odsłania swoje walory
Nowe Muzeum Bitwy pod Grunwaldem odsłania kolejne swoje walory | Więcej zdjęć »
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem od kilku lat organizuje konferencje naukowe, podczas których prezentowane są dokonania muzealników ze Stębarka, ale także przedstawicieli innych ośrodków naukowych zajmujących się mediewistyką. Z braku odpowiednich warunków lokalowych, dotychczasowe konferencje odbywały się poza siedzibą muzeum: na olsztyńskim uniwersytecie, na zamkach w Ostródzie i Działdowie, a nawet w odległym Czerwińsku, gdzie w 1410 roku wojska króla Jagiełły przeprawiły się przez Wisłę w drodze na Grunwald. Dzisiaj muzealnicy ze Stębarka nie muszą już nikogo prosić o udostępnienie sali konferencyjnej, bowiem w otwartej 21 września br. nowej siedzibie muzeum mają salę, w której nie tylko konferencje naukowe mogą być organizowane.
- Po wybudowaniu nowego kompleksu muzealnego mamy nie tylko sale wystawiennicze, ale również miejsca, gdzie możemy prowadzić działalność edukacyjną, gdzie możemy prezentować nasz dorobek naukowy i literacki - mówi Jarosław Malecki z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - Zyskaliśmy także miejsce, gdzie możemy spotykać się z historykami, ludźmi kultury, sztuki. Do tego posłuży nam nowa sala konferencyjna. Wreszcie, po wielu latach tułaczki, muzeum ma piękną, profesjonalną salę konferencyjną. Nie musimy już nikogo prosić, by przyjął nas pod swój dach, byśmy mogli zaprezentować naszą pracę i jej efekty. To nas bardzo cieszy - dodaje.
Pierwsze wydarzenie, jakie muzealnicy zorganizowali w nowej sali konferencyjnej to dzisiejsza (14.10) konferencja bronioznawcza, zatytułowana „Wojskowość i uzbrojenie w Prusach na przestrzeni dziejów”. To oznacza odejście od tradycyjnego przedmiotu zainteresowania uczestników dotychczasowych konferencji, którym byli ludzie i wydarzenia okresu średniowiecza.
- W tym roku organizując konferencje bronioznawczą postanowiliśmy nie ograniczać okresu chronologicznego - tłumaczy Adam Górecki z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - Daliśmy prelegentom możliwość wyboru tematów - od dziejów najdawniejszych aż po współczesność. Uznaliśmy, że jak chodzi o uzbrojenie i wojskowość, to w każdej epoce może być coś ciekawego do powiedzenia.
R E K L A M A
Wśród zaprezentowanych przez przedstawicieli kilku ośrodków naukowych w Polsce i za granicą tematów znalazły się m.in. referaty o uzbrojeniu ludności zamieszkującej obecne tereny północno-wschodniej Polski w ostatnich stuleciach przed naszą erą, o broni bałtów czy o uzbrojeniu i oporządzeniu wojsk polskich i krzyżackich we wczesnym średniowieczu. Wystąpili też specjaliści od nieniszczących badań obiektów muzealnych oraz konserwacji metalowych elementów dawnego uzbrojenia.
Jutro (15.10), późnym wieczorem, nowa siedziba Muzeum Bitwy pod Grunwaldem odsłoni kolejny swój walor - możliwość organizowania walk i turniejów rycerskich pod dachem. Na godzinę 19:00 zaplanowane jest otwarcie sali rycerskiej, po czym odbędzie się w niej Gala Pełnokontaktowych Walk Rycerskich. Zapraszamy! Wstęp wolny!