Walka rycerska (fot. archiwum)
Walki rycerskie na Warmii i Mazurach cieszą się sporym zainteresowaniem. Pokazowe pojedynki i turnieje rycerskie można obserwować w coraz większej liczbie miejscowości w kraju, szczególnie zaś w naszym regionie, gdzie przed ponad sześcioma wiekami rozegrała się największa bitwa średniowiecznej Europy.
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem od lat patronuje rekonstruktorom średniowiecznego rycerstwa. To tam powstała i działa rycerska reprezentacja Warmii i Mazur, to tam organizowane są najważniejsze dla etosu średniowiecznego rycerstwa turnieje, z udziałem rekonstruktorów rycerstwa z całej Polski, a także spoza granic naszego kraju.
Do tej pory rycerze rywalizowali głównie pod gołym niebem, w miesiącach letnich. Zimowe starcia zbrojnych, jak chociażby rejzy na Pola Grunwaldu czy zamek w Nidzicy były wyjątkami od zasady, że w rycerstwo najlepiej „bawić się” latem. Ta zasada niebawem może zostać zmieniona, bowiem w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem powstały warunki do organizowania zimowych imprez rycerskich. W oddanej do użytku 21 września nowej siedzibie grunwaldzkiego muzeum, znalazło się miejsce dedykowane współczesnemu rycerstwu - sala rycerska. To obszerne pomieszczenie powstało właśnie z myślą o zapewnieniu dogodnych warunków do organizowania walk i turniejów rycerskich, gdy na zewnątrz panują niesprzyjające dla tego sportu warunki.
Czy takie założenie sprawdzi się, czy organizacja turniejów rycerskich pod dachem spotka się z zainteresowaniem turystów, przekonamy się już jutro (15.10) późnym wieczorem, kiedy to nastąpi oficjalne otwarcie sali rycerskiej w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, połączone z pierwszym w tej sali turniejem rycerskim.
- Wszystkich zaineresowanych walkami rycerskimi zapraszamy w sobotę, 15 października, na godz. 19:00, do nowej siedziby Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku - mówi Patryk Kozłowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
- W związku z otwarciem sali rycerskiej w nowym obiekcie muzeum odbędzie się Gala Pełnokontaktowych Walk Rycerskich pod hasłem „Wielka Wojna”.Podczas imprezy widzowie będą mogli obejrzeć 6 pojedynków, każdy trwający 3 rundy w formule full contact. W szranki wejdą zawodnicy z takich klubów rycerskich jak Legenda Północy, KS Rycerz, Silesia oraz Centrum Dawnych Sztuk Walki z Warszawy.
Wstęp na galę - wolny! W imieniu organizatorów - zapraszamy!