d. | 2022-10-12 20:44 |
Rozmiar tekstu:
A
A
A
Polowanie na czarne dziury w Galaktyce odbędzie się w piątek podczas „Wieczoru z Uranią”
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zaprasza w piątek (14.10), o godzinie 18.00, na pierwsze w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Wieczory z Uranią”.
Gościem cyklu będzie prof. dr hab. Łukasz Wyrzykowski z Obserwatorium Astronomicznego UW, który opowie, jak wygląda poszukiwanie czarnych dziur w Galaktyce.
Łukasz Wyrzykowski zaprasza: Nasza własna Galaktyka, Droga Mleczna, zawiera miliardy gwiazd, wśród których poruszają się też setki milionów czarnych dziur. Tak nam się przynajmniej wydaje, gdyż do tej pory astronomowie znaleźli ich zaledwie 50!
Czarne dziury są obiektami astrofizycznymi, które najtrudniej wykryć, gdyż są po prostu niewidoczne. Ale jedna ich cecha może je zdradzić - masa. Czarne dziury, jak wszystko we Wszechświecie, zakrzywiają czasoprzestrzeń koło siebie i dzięki zaobserwowaniu tego efektu, możemy niejako zobaczyć czarne dziury w Drodze Mlecznej. Ten efekt, nawet w wykonaniu czarnych dziur, jest na tyle subtelny i słaby, że dopiero misja kosmiczna Gaia jest w stanie zmierzyć go i wykryć czarne dziury. Opowiem o tym, jak misja Gaia rewolucjonizuje astronomię swoimi obserwacjami i jak za jej pomocą planujemy wykryć czarne dziury.Bilety normalne i ulgowe: 1 zł