Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza w czwartek (6.10), o godzinie 17.00, do Galerii Stary Ratusz WBP na wernisaż wystawy plakatów Adama Kurłowicza „Cogito ergo sum cz. II”.
Autorski projekt artystyczny Adama Kurłowicza „Cogito ergo sum cz. II cz. II” składa się z serii 25 plakatów inspirowanych przemyśleniami wybitnych filozofów, teologów, naukowców i twórców z kręgu nauki, kultury i religii Zachodu oraz Wschodu. Prace Kurłowicza łączą w sobie aspekt uniwersalny - zawarty w treści cytowanych tekstów, odnoszących się do najistotniejszych problemów ludzkiej egzystencji oraz podstawowych pytań o naturę i kształt rzeczywistości - z aspektem indywidualnej reakcji na te problemy i pytania, do których odnosi się obraz. Powstałe plakaty są kontynuacją cyklu plakatów, który prezentowany był w Galerii BWA w Olsztynie w 2018 roku.
W ramach projektu przewidziana jest ekspozycja plakatów w dużym formacie w wybranych lokalizacjach przestrzeni publicznej Olsztyna na kilkunastu przystankach tramwajowych. Ekspozycja na panelach reklamowych na przystankach trzech linii będzie trwała od 23 września do 4 listopada 2022 roku.
W Galerii Stary Ratusz przedstawione będą plakaty serii „Cogito ergo sum cz. II” w pomniejszonym formacie. Podczas wernisażu będą dostępne przygotowane przez autora materiały informacyjne z wykazem lokalizacji konkretnych plakatów na terenie miasta. Kto nie będzie mógł obejrzeć wszystkich plakatów w przestrzeni Olsztyna, zapozna się z nimi w galerii.
Autorem projektu jest Adam Kurłowicz, artysta plastyk, absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Autor prezentował swoje prace na 220 wystawach zbiorowych i indywidualnych na terenie Polski i za granicą. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna za całokształt pracy twórczej w dziedzinie plastyki. W 2017 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Dziedzinie Kultury oraz Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Projekt realizowany jest w ramach stypendium artystycznego przyznanego w 2022 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Zapraszamy! Wystawa jest czynna od 30 września do 12 października 2022 r.