(fot. mat. pras.)
Jet lag nie tylko sprawia, że czujemy się niewyraźnie, ale może też wpływać na nasze organy wewnętrzne, co jest zjawiskiem znanym jako „gut lag”. Prawdopodobnie słyszałeś już o mikrobiomie jelitowym - trylionach bakterii lub mikrobów, które żyją, rozmnażają się i podjadają w Twoim przewodzie jelitowym.
Pomysł ten może przyprawić Cię o gęsią skórkę, ale odgrywają one kluczową rolę we wszystkim, od naszego nastroju po popęd seksualny i poziom energii. Ponieważ większość twojego układu odpornościowego znajduje się w jelitach, te mikroby pomagają też zwalczać wirusy i infekcje, więc nie trzeba dodawać, że utrzymywanie ich w równowadze jest ważne.
Do niedawna nie wiedzieliśmy jednak, że jet lag może rozregulować te mikroby jelitowe. Wydaje się, że istnieje złożona interakcja między naszym mózgiem, jelitami i ich własnymi rytmami dobowymi, a przeskakiwanie z jednej strefy czasowej do drugiej jest powodem, dla którego budzisz się o 4 rano z ochotą na cheeseburgera, podczas gdy gorsze efekty uboczne mogą obejmować zaparcia i biegunki.
Czym jest gut lag i co go powoduje?
Mówiąc najprościej, gut lag opisuje zaburzony rytm pracy organów wewnętrznych, takich jak wątroba i przewód pokarmowy, w wyniku podróży przez dwie lub więcej stref czasowych. Dalekie loty powodują nagłe zmiany w normalnym cyklu sen-budzenie po wylądowaniu. Nie tylko czujesz się oszołomiony, ale również twoje jelita są rozregulowane, ponieważ ich harmonogram jest kontrolowany przez część mózgu, która polega na świetle i ciemności, aby utrzymać swój dzienny rytm.
Jak można leczyć takie problemy jelitowe?
Jedną z możliwości jest przewidzenie problemów z jelitami i podjęcie kilku prostych działań zapobiegawczych. Zacznij przyjmować probiotyk - żywe „dobre” bakterie i drożdże, które utrzymują układ pokarmowy w równowadze - tydzień przed, w trakcie i po locie.
Podczas lotu jedz małe posiłki lub nie jedz nic, aby nie obciążać układu pokarmowego, co może powodować niestrawność, kolkę i gromadzenie się gazów w jelitach na skutek ciśnienia powietrza. Pij duże ilości wody (osiem szklanek dziennie to dobra zasada), ponieważ płyny utrzymują wszystko w ruchu w jelitach. Pożywne przekąski to pełnoziarniste krakersy z serem, plasterki jabłka z masłem orzechowym lub paluszki marchewkowe z dipem fasolowym. W szczególności unikaj owoców i słodyczy. Fruktoza z owoców może również powodować gromadzenie się gazów, więc ogranicz się do jednej porcji na 24 godziny przed lotem, a także podczas lotu. Bardzo wiele informacji na temat zdrowia w serwisie
jedzmy-zdrowo.plPrzed podróżą nastaw zegarek, jedz i śpij zgodnie z nowym czasem lokalnym. Jeśli w miejscu docelowym jest noc, spróbuj zasnąć w samolocie; jeśli jest dzień, nie zasypiaj lub zdecyduj się na drzemkę i ustaw alarm. Zatyczki do uszu, maska do spania i poduszka podróżna pomogą zmaksymalizować komfort i zachęcą do snu, nawet jeśli Twoje ciało nie będzie tego chciało.
Podczas gdy po zameldowaniu się w hotelu kusi Cię, by wtulić się w kołdrę i przespać cały dzień (i noc), wyjdź na zewnątrz przy naturalnym świetle, by pomóc swojemu zegarowi i mikrobom jelitowym w dostosowaniu się. W ten sposób poinformujesz mózg i ciało, że nadeszły godziny czuwania, a także wspomożesz produkcję melatoniny, która pomoże uregulować pracę jelit.