„Jesień Średniowiecza” to tradycyjna już impreza plenerowa na na Polach Grunwaldu organizowana od dwunastu już lat przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Poprzednie wrześniowe imprezy symbolicznie podsumowywały sezon turystyczny w muzeum, które funkcjonowało tylko przez kilka wiosenno-letnich miesięcy. W tym roku jest jednak inaczej. Dzisiejsza (17.09) „Jesień Średniowiecza” nie miała już charakteru zamykającej sezon, a to za sprawą planowanego za kilka dni otwarcia nowej siedziby Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, przez co placówka stanie się dostępna dla turystów przez cały rok.
- Od 21 września będziemy muzeum całorocznym - mówi Jarosław Malecki z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
- „Jesień Średniowiecza” zamyka więc kalendarz imprez plenerowych na Polach Grunwaldu, ale w tym roku mamy jeszcze zaplanowane imprezy „pod dachem”, w nowym muzeum. Mamy też pełno rezerwacji dla grup zorganizowanych, które chcą przyjechać i zwiedzić nasze nowe muzeum i nową wystawę stałą. Sezonu turystycznego w naszym muzeum więc nie zamykamy.Na ostateczne podsumowanie działalności grunwaldzkiego muzeum trzeba więc będzie poczekać do grudnia, chociaż obserwacje i dane z okresu wiosny i lata są dla muzealników optymistyczne.
- Sezon wiosenno-letni minął nam bardzo dobrze, tylko się cieszyć - ocenia Jarosław Malecki.
- Odbyły się wszystkie z zaplanowanych imprez masowych, jak np. Majówka z łukiem i koniem, Dni Grunwaldu czy Od rycerza do żołnierza. Odwiedziła nas też duża liczba turystów - na wiosnę były to głównie grupy zorganizowane, latem zaś turyści indywidualni. Teraz znowu powracają do nas grupy zorganizowane.
Propozycja muzealników na dzisiejszą imprezę na Polach Grunwaldu była tradycyjna: walki rycerskie i turniej łuczniczy.
- Grunwaldzki Turniej Rycerski „Jesień Średniowiecza” to turniej, który podsumowuje Grunwaldzką Ligę Turniejową, która trwa przez cały rok - tłumaczy Patryk Kozłowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
- Są to cztery turnieje w czterech miejscach: Działdowie, Dobrym Mieście, Dąbrównie i na Polach Grunwaldu. Zawodnicy w czasie ligowych rozgrywek zdobywają punkty w poszczególnych konkurencjach, a tu, na Polach Grunwaldu, jest finał ligi i rozdanie nagród.Grunwaldzka Liga Turniejowa jest prowadzona w kategorii walk rycerskich 1v1, w walkach grupowych, tzw. bohurtach, 3v3, a także w łucznictwie. W tym roku w rywalizacji uczestniczyło ok. 50 rycerzy i ok. 40 łuczników, głównie z Warmii i Mazur, ale także z innych rejonów kraju.
Ponieważ już za kilka dni Muzeum Bitwy pod Grunwaldem będzie dysponować zadaszoną salą rycerską, pozwalającą organizować turnieje rycerskie przez cały rok, rozważane jest rozszerzenie Grunwaldzkiej Ligi Turniejowej o zawody rozgrywane jesienią i zimą.
- Chcemy zainaugurować walki w sali rycerskiej nowego muzeum już 15 października, w sobotę o godz. 19:00 - mówi Patryk Kozłowski.
- Zapraszamy wszystkich miłośników średniowiecznych sztuk walki.Obok turniejów zaliczanych do punktacji Grunwaldzkiej Ligi Turniejowej, zgromadzona na Polach Grunwaldu publiczność mogła dzisiaj obejrzeć także widowiskową Galę Pełnokontaktowych Walk Rycerskich, w których obowiązywała zasada „wszystkie chwyty dozwolone”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :