Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza jutro (17.09), o godzinie 18.00 na koncert solowy improwizowany z cyklu Jazz w Filharmonii: Maciej Tubis – „Komeda: Reflections”.
Maciej Tubis, pianista, który posiada swój unikalny styl oraz nie stroni od nietypowych rozwiązań autorskich i aranżacyjnych, zmierzy się z legendą polskiej pianistyki, Krzysztofem Komedą. Album pt. „Komeda: Reflections” jest śmiałą próbą przejrzenia się w twórczości Komedy, refleksji nad jego myślą kompozytorską, ale również dodania własnego pierwiastka zaskoczenia. W rezultacie powstaje projekt, który zaspokoi najbardziej wytrawnych fanów jazzu i muzyki klasycznej.
Maciej Tubis - fortepianPianista, łodzianin z urodzenia (1983). Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w klasie fortepianu profesor Beaty Cywińskiej. Obecnie jest wykładowcą tejże uczelni w dziedzinie improwizacji (w katedrach fortepianu, edukacji artystycznej, teorii) oraz wydziału jazzu Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Za swoje najważniejsze osiągnięcia uznaje wyróżnienie przez Stuarta Nicholsona w brytyjskim magazynie „Jazzwise” oraz nowojorskiego „Village Voice” albumu Live In Luxembourg jako najlepszej płyty jazzowej (2009) na świecie; zdobycie II nagrody w Konkursie Pianistów Jazzowych (2004), wyróżnienie przyznane przez TVP 2 w programie „Dolina Kreatywna” za kompozycję Spełnienie (2006); Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi dla najlepszego łódzkiego jazzmana 2007 podczas gali Grand Prix Jazz Melomani w Teatrze Wielkim (2008) oraz nominacji jako Nadzieja Roku (2011). Koncertował na wielu festiwalach w całym kraju oraz na żywo w Studiu im. A. Osieckiej w radiowej Trójce podczas gali Talenty Trójki (2010), w Polskim Radiu Łódź (2010), a jego utwory prezentowane były, oprócz polskich radiostacji, także w brytyjskim Jazz FM przez Mike’a Chadwicka.
Ma na koncie trzy autorskie płyty. Ostatni album to rejestracja koncertu Tubis Trio w sali koncertowej opactwa w Luksemburgu 25 września 2008 roku. „Niesamowite jak różnią się między sobą aranżacje (...). Obecne okrzyki, wyraźne emocje towarzyszące muzykom i publiczności (...). Wszystko oryginalne, mocno odbiegające od muzyki stricte jazzowej (...). Album rokuje jak najlepiej, odkładam go na półkę tuż przy odtwarzaczu” - napisała Monika Okrój w „Jazz Forum”. Druga płyta, która ukazała się w lipcu 2009 roku. Jest także zapisem koncertu Macieja Tubisa oraz Polish String Orchestra z Filharmonii Łódzkiej 10 maja 2008 roku. „Szczególnie imponujące i ciekawie brzmi tu zderzenie nieśpiesznych fortepianowych improwizacji ze ścianą konsekwentnie rozwijających jeden motyw partii smyczków. (Retrospekcja, Spełnienie). W finale aż ciarki przechodzą po plecach... Już za to należą się duże brawa” - napisał Paweł Kujawa w „Tygodniku Nowym”. Debiutancka płyta to rejestracja koncertu w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej 21 kwietnia 2007 roku. „Spełnienie przynosi dźwięki poetyckie, naznaczone pewnymi walorami ilustracyjnymi i w gruncie rzeczy bardzo przystępne” - tak pisał w swojej recenzji Łukasz Iwasiński z „Jazz Forum”.
„Krzysztof Komeda jest naszym Milesem Davisem, najważniejszą postacią w polskim jazzie - mówił w jednym z wywiadów Maciej Tubis. - Był pierwszym pianistą, który przełamał amerykańskie podejście do jazzu, wnosząc klasyczną estetykę. Zarazem wprowadził do Polski jazz nowoczesny. Jego podejście do muzyki jest mi bliskie. Jego kompozycje cechuje ogromna wrażliwość na melodię. Dla mnie ten aspekt kompozycji także jest najważniejszy”. Znakomity łódzki pianista dodawał, że dostrzega wiele innych wspólnych cech muzyki Komedy i swojej własnej, co sprawia, że ze szczególną przyjemnością przychodzi mu interpretowanie utworów autora Kołysanki Rosemary.
Maciej Tubis posiada swój unikalny styl i nie stroni od nietypowych rozwiązań kompozycyjnych czy aranżacyjnych. Jego najnowszy album Komeda: Reflections, którego premiera zaplanowana została na dzień przed recitalem w Olsztynie, jest próbą zmierzenia się z legendą polskiej pianistyki jazzowej. To również rodzaj refleksji nad myślą kompozytorską Krzysztofa Komedy, do której Maciej Tubis dodał wiele od siebie. W rezultacie powstał projekt, który zaspokoi najbardziej wytrawnych fanów jazzu i muzyki klasycznej.
Zapraszamy!