Wrzesień to miesiąc typowo dożynkowy. Tradycja organizowania dożynek inaczej zwanych Świętem Plonów sięga czasów pogańskich Słowian.
Obrzęd dożynek związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Szczególny charakter dożynki nabrały wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku i zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy w nagrodę za ciężką pracę przy żniwach i zebrane plony. Towarzyszyły im wiejskie korowody oraz pełne radości biesiady z poczęstunkiem, muzyką i tańcami.
Podobną, pełną radości atmosferę udało się odtworzyć w ubiegłą sobotę (10.09)organizatorom dożynek w Dobrym Mieście. Udział posłów Iwony Arent, Janusza Cichonia, senator Lidii Staroń, starosty Andrzeja Abaki, konsula Węgier Otto Siposa, burmistrza Jarosława Kowalskiego, mecenasa Lecha Obary i wielu innych podkreślił wyjątkowy charakter wydarzenia. Specjalny list do organizatorów wystosował Ambasador Litwy w Polsce. Ambasador Eduardas Borisovas składając życzenia radosnych uroczystości dożynkowych wyraził ogromną satysfakcję z faktu, że współpraca Litwy z Polską osiągnęła niezwykłą dynamikę nie tylko na szczeblu międzypaństwowym, ale także w wymiarze współpracy lokalnej. Ambasador zaapelował o zachowanie i umacnianie strategicznej współpracy i więzi międzyludzkich między Polakami i Litwinami.
W dożynkach wzięło udział ponad 2000 osób. Liczne stoiska rękodzielnicze i handlowe, widowiskowe koncerty zespołu MIG, Romanca, Talizman, Megi, Janoo zagwarantowały zabawę do późnych godzin wieczornych
Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia był taniec z ogniem, któremu bliżej było do noworocznych fajerwerków niż rolniczego święta, ale może to dobry omen na przyszłość dla rolnictwa w tej gminie.
Z D J Ę C I A