Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:11 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/Orion | 2022-09-07 20:12 | Rozmiar tekstu: A A A

Kalkulator ciąży - o czym mowa w praktyce?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Wiadomość o ciąży to bardzo emocjonalny moment w życiu każdej kobiety. Gdy pierwsze emocje już opadną wiele z nich chciałoby poznać przybliżony termin porodu. Jest to możliwe dzięki użyciu kalkulatora ciąży. Czym jest i w jaki sposób działa? Odpowiedź znaleźć można poniżej.

Kalkulator ciąży - jak obliczyć termin porodu?

Poznanie dokładnego terminu porodu jest ważną informacją dla każdej kobiety w początkowej fazie ciąży. W celu jego ustalenia pomocnym narzędziem może okazać się kalkulator ciąży. Jest to specjalny algorytm, który pozwala na ustalenie wieku ciąży i oszacowanie terminu porodu. Mechanizm ten opiera się na regule Naegelego. Jest to najpopularniejsza na ten moment metoda obliczania terminu przyjścia dziecka na świat.

Znajomość terminu porodu jest ważna z punktu widzenia odpowiedniego przygotowania rodziców na to wydarzenie. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyny cel znania daty przyjścia na świat dziecka. Dzięki ustaleniu dokładnego wieku ciąży lekarz prowadzący może obserwować jej przebieg i kontrolować zmiany zachodzące w organizmie kobiety.

Aby poznać tydzień, miesiąc i trymestr ciąży oraz datę porodu konieczne jest użycie kalkulatora terminu porodu. Są jednak sytuacje, w których z różnych powodów kalkulator nie jest w stanie podać konkretnej daty. W takim przypadku konieczne będzie wykonanie badania USG, które na podstawie stopnia rozwoju dziecka da wskazówki co do wieku ciąży.
R E K L A M A

Kalkulator ciąży - jak to działa?

Wspomniana reguła Naegelego zakłada, że przeciętna ciąża trwa 9 miesięcy, a dokładnie 40 tygodni od dnia ostatniej miesiączki. Do zapłodnienia najczęściej dochodzi podczas 14. dnia cyklu, czyli podczas owulacji. Według wzoru, aby obliczyć szacowany termin porodu, należy dodać do pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, odjąć trzy miesiące i dodać rok.

Na opisanym wyżej wzorze bazuje większość dostępnych kalkulatorów ciąż. Większość z nich dostępna jest w Internecie, więc każda kobieta może skorzystać z nich samodzielnie. Będzie to wymagało podania dwóch podstawowych danych, czyli daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a także średniej długości cyklu menstruacyjnego.

Dzięki uzyskanemu wynikowi poznamy nie tylko szacowany termin porodu, ale także aktualny dzień i tydzień ciąży. Podane zostaną także daty rozpoczęcia kolejnych trymestrów ciąży. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że reguła Naegelego nie jest w stanie podać dokładnego terminu porodu, a jedynie przewidywany. Wynika to z faktu, iż cykl każdej kobiety jest indywidualny.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.