Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
21:15 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
inf. pras. | 2022-08-29 21:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Kolejna inteligentna specjalizacja w portfolio regionu

Olsztyn24
Konferencja prasowa na temat nowej specjalizacji regionu (fot. WMUM)

Czwartą inteligentną specjalizacją regionu będzie „Zdrowe życie” - taką decyzję dzisiaj (29.08) podjął zarząd województwa warmińsko-mazurskiego.

W poprzednich latach województwo warmińsko-mazurskie na swoje inteligentne specjalizacje, które stymulują rozwój regionu, wybrało dziedziny już dobrze tu ugruntowane i wynikające z walorów krajobrazowych regionu - to ekonomia wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości.

W 2013 roku obraną strategię rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025 zatwierdził samorząd województwa i była to odpowiedź na zalecenia Komisji Europejskiej. Według nich każdy region Unii Europejskiej powinien określić obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których ma szansę być liderem w kraju i za granicą. W lutym 2020 roku sejmik województwa uchwalił natomiast strategię rozwoju województwa do 2030 roku.

Posiadanie wybranych inteligentnych specjalizacji było warunkiem uruchomienia unijnego wsparcia na badania, rozwój i innowacje. Z puli środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Warmia i Mazury pozyskały 1,7 mld euro.
R E K L A M A
- Trzy poprzednie nasze inteligentne specjalizacje sprawdziły się bardzo dobrze - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Ponad 90 proc. działań związanych z innowacyjnością zostało wypełnionych. Liczymy, że z czwartą specjalizacją będzie podobnie, bo jest ona częścią procesu przedsiębiorczego odkrywania, który służy ciągłemu poszukiwaniu innowacyjnych przewag konkurencyjnych regionu. Czwarta inteligentna specjalizacja idealnie wpisuje się w specyfikę naszego województwa. Co więcej, będzie miała uprzywilejowaną pozycję w pozyskiwaniu unijnego wsparcia. To nie jest tak, że przyjmowaliśmy ją tylko ze względu na nasze przyrodnicze walory, bowiem musiał być również spełniony warunek rozwoju sfery gospodarczej.

Czwartą specjalizacją województwa warmińsko-mazurskiego będzie „Zdrowe Życie”. Podstawą jej przyjęcia jest wyjątkowy potencjał nieskażonego środowiska Warmii i Mazur i działające w regionie unikalne podmioty gospodarcze, rozwijające się w sektorze związanym z usługami medycznymi i okołomedycznymi.

- Jest to kolejny etap naszego rozwoju - tłumaczy Miron Sycz, wicemarszałek województwa. - Wszystkie te działania wpisują się w strategię społeczno-gospodarczą, która kilka lat temu została przez nas przyjęta. „Zdrowe życie” to również szansa na powstanie kolejnych w naszym województwie uzdrowisk, których jeszcze do niedawna u nas nie było. A przecież należymy do najbardziej czystych regionów, nie tylko w Polsce.

Zgodnie z założeniami projektu dziedziny wpisujące się w obszar zdrowe życie obejmują:

» Usługi medyczne, uzdrowiskowe, opiekuńcze, rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne oraz senioralne,
» Telemedycynę,
» Profilaktykę zdrowia,
» Produkcję sprzętu medycznego,
» Produkcję farmaceutyków,
» Biotechnologię,
» Inżynierię medyczną i materiałową na potrzeby medyczne i około medyczne,
» Technologie ICT na potrzeby medyczne,
» Produkty i usługi związane z profilaktyką zdrowotną,
» Produkty i usługi związane z ochroną środowiska na rzecz zdrowego życia człowieka.

- Proces powstawania nowej specjalizacji składa się z kilku etapów - informuje Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa. - Przede wszystkim to przedsiębiorcy muszą dać sygnał, że taka specjalizacja powinna zaistnieć. W przypadku „Zdrowego życia” musiała powstać diagnoza, w której zawarto informacje o atutach regionu czy wymiernych efektach. Następnie powstał system rekomendacji.

Wśród czynników, które szczególnie sprzyjają rozwojowi sektora można wskazać komplementarność z istniejącymi inteligentnymi specjalizacjami, czynniki środowiskowe, położenie geograficzne, ruch turystyczny i rozpoznawalność regionu.

- W porównaniu do innych regionów przedstawiamy zdecydowanie wyższy poziom środowiskowy - mówi Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa. - Nasza baza składa się z ok. 40 tys. miejsc noclegowych i 200 obiektów hotelowych o różnym standardzie. Jest w pełni wykorzystywana w sezonie letnim, jednak poza tym sezonem przyjeżdża zdecydowanie mniej gości. Istniejąca baza i dodatkowe usługi zdrowotne to idealne połączenie, dlatego „Zdrowe życie” to szansa na rozwój turystyki w tych mniej popularnych miesiącach.

- Chciałabym, żeby działania związane z rozwojem specjalizacji „Zdrowe życie” były prowadzone w każdym zakątku naszego województwa - dodaje Sylwia Jaskulska, członek zarządu. - I były dostosowane do potrzeb kobiet przede wszystkim z wiejskich obszarów, m.in. w programach profilaktyki raka szyjki macicy czy raka piersi. By miały na miejscu możliwość przeprowadzenia odpowiednich badań czy leczenia.

W niedługim czasie w województwie warmińsko-mazurskim może powstać kolejna inteligentna specjalizacja.

- Trwają obecnie analizy, by powołać specjalizację, która bardzo dobrze u nas funkcjonuje od wielu lat i znana jest nie tylko w Polsce, ale też w Europie czy na świecie - dodaje marszałek Brzezin. - Chodzi o branżę IT, która związana jest z czwartą rewolucją przemysłową i jednocześnie stanowi prężny sektor gospodarczy przy poszanowaniu czystości środowiska.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.