Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:09 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
Waldemar Ziarek | 2022-08-09 22:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Centralne obchody rocznicy wymarszu I Kompani Kadrowej odbyły się w Dobrym Mieście

Olsztyn24
Centralne obchody 108. rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej z Krakowa | Więcej zdjęć »

W niedzielę (7.08) w Głotowie i Dobrym Mieście odbyły się uroczyste obchody 108. rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej.

6 sierpnia 1914 roku, 1. Kompania Kadrowa wymaszerowała z krakowskich Oleandrów i przez Michałowice, po zburzeniu rosyjskich słupów granicznych, poszła do Miechowa. Był to pierwszy od Powstania Styczniowego regularny oddział Wojska Polskiego, który wyruszył do walki o wolność Ojczyzny. Dała ona początek Legionom, a potem Wojsku Polskiemu. Stała się symbolem żołnierskiego poświęcenia. „Kadrówkę” stanowiło około 160 młodych, czasami nawet bardzo młodych patriotów. Wśród nich byli inżynierowie, nauczyciele i prości krawcy, studenci i uczniowie - najmłodsi celowo zawyżali swój wiek, byleby trafić do oddziału. Wolną Polskę w 1918 r. witało około 100 z nich, drugą wojnę przeżyło kilkunastu.

I jeden z nich, w okresie międzywojennym, także adiutant Marszałka Piłsudskiego, z czasem płk dypl. Kazimierz Goebel (w 1914 r. w I kadrowej w I plutonie) po 1945 roku tworzył Pocztę Polską w regionie warmińsko-mazurskim. Obecnie spoczywa na cmentarzu komunalnym w Olsztynie, jako jedyny żołnierz I Kadrowej w regionie.

Kazimierz Sosnkowski, który dokonywał odprawy bojowej kompanii przed wymarszem, tak scharakteryzował polskich żołnierzy: „Było to zbiorowisko młodzieży gorącej, szlachetnej, ożywionej rzadko spotykanym w dziejach, bezgranicznym umiłowaniem ideałów, gotowej do wszelkich poświęceń i ofiar”.
R E K L A M A
Rocznicowe obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele Najświętszego Zbawiciela w Głotowie. Po złożeniu wiązanek pod Krzyżem Solidarności na terenie głotowskiego sanktuarium, uformowano pochód, który symbolicznym Marszem Pamięci przeszedł drogami gminy Dobre Miasto.

Obchody zwieńczył piknik wojskowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W trakcie pikniku wystąpili Joanna Dove i Krzysztof Czaplajewicz. Uczestnicy obchodów otrzymali na pamiątkę bochenki Chleba Zwycięstwa wypieczone według receptury z czasów wojny z Rosją przez Piekarnię Tyrolską.

Obchodom patronował Szef Urzędu ds. kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Piotr Sosnkowski - syn generała Kazimierza Sosnkowskiego i Burmistrz Dobrego Miasta Jarosław Kowalski. Wsparcia udzielił olsztyński oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Urząd Miasta Dobre Miasto, Centrum Kulturalno-Biblioteczne, a zorganizował Związek Piłsudczyków RP.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.