W sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się wczoraj (28.07) spotkanie autorskie z Katarzyną Surmiak-Domańską i promocję jej książki „Czystka”, nagrodzonej Wawrzynem – Literacką Nagrodą Warmii i Mazur. Poprowadziła je Monika Stępień.
„Czystka” to napisana z reporterską wnikliwością rodzinna saga - śledztwo genealogiczne poprowadzone z dystansem, ale i czułością, badanie historii rodziny na podstawie skrawków i analogii.
Z zachowanych listów, zamazanych wspomnień, ale także przemilczeń i niedopowiedzeń wyłania się stopniowo obraz wiejskiego życia na Kresach - od pozornej idylli przedwojennej wielokulturowości, przez grozę wojny i horror rzezi wołyńsko-galicyjskiej, po zagładę tamtego świata, wysiedlenia, zajmowanie domów po Niemcach i próby budowania wszystkiego od początku.
Katarzyna Surmiak-Domańska jest reporterką od lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Współpracuje jako autorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Z wykształcenia jest romanistką.
Autorka m.in. opowieści reporterskiej „Mokradełko”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2013. W 2016 roku została ponownie nominowana do Nagrody Nike za „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”. W 2018 roku opublikowała reportaż biograficzny „Kieślowski. Zbliżenie”, który przyniósł jej Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.
Jej najnowsza książka „Czystka” otrzymała Wawrzyn - Literacką Nagrodę Warmii i Mazur, a także została uznana przez „Książki. Magazyn do Czytania” za najlepszą książkę 2021 roku.
Podczas spotkania z czytelnikami autorka opowiedziała m.in. o pracy nad książką, relacji z ojcem-ocaleńcem rzezi wołyńsko-galicyjskiej i jej wpływie na rodzinę, a także dlaczego jej ofiary nie chcą zemsty na oprawcach.
Zapraszamy do zapoznania się z zapisem wideo rozmowy.
Z D J Ę C I A
F I L M Y