Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
02:46 04 lutego 2025 Imieniny: Joanny, Weroniki
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
red./WMSON | 2008-08-04 23:35 | Rozmiar tekstu: A A A

Będą przywracać blask Stadionowi Leśnemu

Olsztyn24
Stadion Leśny

Już za kilkanaście godzin, jeden z najpiękniej położonych stadionów w Europie (a raczej to, co po nim zostało) znowu ożyje. Mieszkańców Olsztyna na płytę Stadionu Leśnego (bo o nim mowa) zaprosił Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie - organizator festynu sportowo- integracyjnego pod hasłem „Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu”. Do organizatorów festynu ze swoimi imprezami przyłączyły się olsztyńskie Amazonki oraz rowerzyści ze stowarzyszenia „Kołodrom”.

Stadion Leśny w Olsztynie oddano do użytku w roku 1920. Przez ponad pół wieku miał opinię najpiękniej położonego w Europie. Wybudowano go w naturalnej scenerii, w dolinie leśnej po osuszonych w 1802 roku mokradłach. Pod płytą stadionu umieszczono system drenów, co w tamtym czasie było sporym osiągnięciem inżynieryjno-technicznym. Trybuny stadionu osadzono na zboczach doliny, dokoła szumiał wspaniały las, gwarantujący wyjątkowy nastrój spokoju i prawie bezwietrzną atmosferę.

W okresie międzywojennym stadion służył wielu znakomitym sportowcom. Trenowali tu i startowali m.in.: Helmut Hirschfeld - czterokrotny rekordzista świata w pchnięciu kulą (jeden z tych rekordów ustanowił właśnie w Olsztynie), Gerard Stock - miotacz, mistrz olimpijski z 1936 roku, Molles - wielokrotny reprezentant Niemiec w rzucie oszczepem, dyskiem, pchnięciu kulą i skoku w dal, Rosenthal - mistrz świata z 1938 roku w skoku wzwyż, Bruno Scholokol - oszczepnik, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie, kilkukrotny rekordzista Niemiec.

Po ostatniej wojnie światowej na płycie Stadionu Leśnego zmagali się tacy wielcy polskiego sportu, jak olimpijka i złota medalistka z Los Angeles Stanisława Walasiewiczówna, biegacze Jerzy Chromik, Zdzisław Krzyszkowiak, Kazimierz Zimny i Stanisław Ożóg, kulomiot Władysław Komar.
R E K L A M A
5 sierpnia 1960 roku Stadion Leśny pojawił się na kolumnach gazet i w radiowym eterze na całym niemal świecie. Tego dnia Józef Szmidt ustanowił w Olsztynie rekord świata w trójskoku - 17,03 m.

Na Stadionie Leśnym odbywały się wielokrotnie lekkoatletyczne mistrzostwa i zawody międzynarodowe. Tu w 1961 roku zakończył się jeden z etapów Wyścigu Pokoju.

Stadion służył też jako wielka scena i widownia podczas licznych imprez masowych i estradowych. Organizowano tu pokazy sprawnościowe, występowały zespoły pieśni i tańca „Mazowsze” oraz „Śląsk”, grupy młodzieżowe, m.in. Czerwone Gitary i Trubadurzy.

Największego i zarazem najcięższego kalibru koncert dał słynny, liczący kilkaset osób, Zespół Pieśni i Tańca Armii Radzieckiej. Na płycie boiska wybudowano wtedy ogromną estradę, nawieziono tony sprzętu i urządzeń pomocniczych. Podobno świadkowie tego wydarzenia opowiadali, że artyści, schodząc po występie z estrady, wpadali po kostki do wody. Była to woda podskórna, wskazująca, iż naruszony został system drenażu.

Potem okazało się, że rosyjscy goście nie byli bezpośrednimi sprawcami zniszczenia podziemnych urządzeń, że wcześniej na czyjeś polecenie spuchniętą po zimie murawę stadionu wyrównywał niezwykle pracowicie drogowy wał.

Nadeszły też lata technologicznych nowinek i zaczęto pokrywać bieżnie sztucznymi tworzywami. Stadion Leśny nie znalazł się niestety na liście obiektów, które miały być poddane temu zabiegowi i ulegał powolnej dewastacji.

W 1987 roku powołano Społeczny Komitet Modernizacji Stadionu, dzięki któremu wymieniono do głębokości kilku metrów grunt w płycie boiska, w podłoże wbito 260 pali, na całej powierzchni położono geowłókninę oraz wykonano półkilometrowy odcinek kolektora deszczowego. To zabezpieczyło obiekt tylko na jakiś czas.

Według różnych szacunków, przywrócenie dawnej świetności Stadionowi Leśnemu wymagałoby nakładów od 100 do 170 milionów złotych. W Olsztynie jest wiele osób, które wierzą, że takie pieniądze się znajdą. Do takich optymistów należą m.in. organizatorzy dzisiejszego festynu. By zwrócić uwagę na problem stadionu jak największej liczbie mieszkańców Olsztyna, przygotowali bogaty i ciekawy program, którego „gwoździem” ma być koncert Eweliny Flinty.

A oto program całego festynu.

14.00-16.00 - IV Warmińsko-Mazurska Spartakiada Amazonek
16.30 - uroczyste otwarcie festynu z udziałem gościa specjalnego - Krzysztofa Hołowczyca
16.40-16.50 - prezentacja Automobilklubu Warmińskiego (samochody rajdowe, rallycrossowe)
16.55-17.15 - występ Kapeli Jakubowej
17.00 - rozpoczęcie turnieju piłkarskiego (drużyny: VIP-ów, pielęgniarek, policjantek, strażaków)
17.15-17.45 - występ zespołu folklorystycznego REISSNER BAND z Bawarii - hapenning balonowy
18.00 - pokaz Tai chi - chińskiej sztuki zdrowia i długowieczności w wykonaniu członków Stowarzyszenia Taoistycznego Tai Chi w Olsztynie, bicie rekordu w gimnastyce Tai Chi uczestników festynu
19.00 - koncert zespołu SERENGHETTI
20.30 - koncert Eweliny Flinty

Imprezy towarzyszące:

14.00-16.00 - IV Warmińsko- Mazurska Spartakiada Amazonek
16.00 - 86 Ratuszowy Rajd Rowerowy Stowarzyszenia KOŁODROM (wyjazd sprzed Ratusza)
16.30 - 19.30 - prezentacja stoisk organizacji pozarządowych miasta Olsztyna

Podczas festynu będą odbywały się również gry sportowe m.in: rowerowy slalom (kask i rower do bezpłatnego wypożyczenia na miejscu), pchnięcie kulą, rzut lotką do tarczy, wieloskok i inne. Zwycięzcy konkursów otrzymają nagrody. Udział bezpłatny.

Dla dzieci organizatorzy przygotowali gry i zabawy, które będą organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA oraz Stowarzyszenie Centrum Turystyki Aktywnej „Kołodrom”.

Całość poprowadzi: Andrzej Brzostowski (Radio ESKA)

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.