(fot. Helena Piotrowska)
Przechadzają się między stoiskami z koszem z wikliny, wycinanką w ręce bądź kompozycją ze zbóż. Mowa o gościach XXXI Międzynarodowego Jarmarku Folkloru, jaki odbył się w dniach 1-3 sierpnia 2008 w Węgorzewie.
Jest słoneczna pogoda. Tu młody człowiek kręci kołem garncarskim, próbując uformować dzbanuszek, tam dziewczynka za pomocą bidła przyciska kolejny wątek szmaciaka. Od kiedy pamiętam, podczas kiermaszu sztuki ludowej w Węgorzewie niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się pewna starsza prządka; to dzięki niej dowiedziałam się, jak wygląda wrzeciono. Ginący zawód prezentował także kowal, kując - całkiem słusznie - żelazo póki gorące.
Nie brak patchworków, szydełkowych serwet, haftów frywolitek, malowanych dzbanków. Nie byłoby klimatu ludowego święta, trzeba przyznać, gdyby nie drewniane koniki, kury, kogutki czy piszczące ptaszki. Szkoda tylko, że jak twierdzą znawcy-miłośnicy kultury ludowej, z roku na rok prawdziwych twórców ludowych coraz mniej.
Równolegle z kiermaszem rękodzieła i sztuki ludowej, i nie tylko, na scenie odbywał się przegląd zespołów prezentujących autentyczny folklor swoich ziem. Konferansjerka należała do niezastąpionej, dowcipnej pary: Anny Adamowicz i Józefa Murawskiego. Przez dwa dni wystąpiło 11 zespołów tanecznych i śpiewaczych, 4 kapele ludowe, 3 śpiewaków oraz 6 instrumentalistów. Po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich wykonawców, jury złożone z profesjonalistów w dziedzinie folkloru i etnografii, najlepszych wytypowało do przyszłorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
I tak powód do radości, ale i bodziec do dalszej pracy mają: w kategorii „zespoły śpiewacze” „Orzyszanki” z Orzysza i „Prząśniczki” z Kowali Oleckich, w kategorii „śpiew soliści” Elżbieta Kasznia z Rozóg, w kategorii „kapela” Kurpiowska Kapela Rodzinna Bałdygów z Mazuchówki. W kategorii „solista instrumentalista” wyróżniono Arkadiusza Krawiela, cymbalistę z Węgorzewa oraz Sławomira Drężka z Rozóg, grającego na harmonii pedałowej. W kategorii „duży-mały” zaszczytu występu w Kazimierzu 2009 dostąpi Jakub Karpuk, cymbalista z Ełku.
Jury przyznało 7 nagród specjalnych w postaci Złotych Jelonków. Otrzymały je zespoły: „Niezapominajki” ze Stradun, „Mazurskie Kwiaty” z Ełku, „Srokowiacy” ze Srokowa, „Babskie Olekanie” z Rozóg, „Pogobianki” z miejscowości Pogobie, Kapela Wileńska z Sulim oraz „Rostkowianie” z Rozóg.
Ciekawą atrakcję stanowiły popisy zagranicznych zespołów ludowych z Rosji, Białorusi, Litwy, Łotwy. Ukrainy i Serbii. Komu na placu kiermaszowym było za tłoczno czy głośno, mógł powędrować do portu żaglowego lub Muzeum Kultury Ludowej. Tam aktualnie odbywają się dwie wystawy: polskich strojów ludowych oraz lalek rosyjskich.
Na zakończenie festiwalu wysoką ocenę imprezie i organizatorom wystawił wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski. Słów tych z przyjemnością słuchał burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk, przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Pietrzak, a także dyrektor Muzeum Kultury Ludowej Justyna Żołnierowicz-Jewuła.