Zakończono najważniejsze prace związane z przebudową drogi wojewódzkiej 512 w województwie warmińsko-mazurskim. Już wkrótce kierowcy będą mogli poruszać się w pełni zmodernizowanym, blisko 50-kilometrowym odcinkiem między Pieniężnem a Bartoszycami. Do wykonania pozostały jedynie ostatnie prace przy skarpach oraz nasadzenia.
Inwestorem tego przedsięwzięcia jest Województwo Warmińsko Mazurskie - Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, a generalnym wykonawcą konsorcjum spółek z Grupy NDI. W ramach modernizacji NDI zlecono budowę obwodnicy Górowa Iławeckiego i miejscowości Wojciechy, korektę łuków poziomych i pionowych DW512, a także budowę i przebudowę skrzyżowań drogowych.
Poza tym do realizacji były obiekty inżynierskie, mosty (w Pełtach i Wiewiórkach), przepusty oraz zatoki autobusowe, chodniki i miejsca postojowe. Dodatkowo do zrobienia było stanowisko do ważenia pojazdów ciężarowych z miejscem obsługi tych pojazdów oraz wykonanie zjazdów indywidualnych i publicznych. Wykonane miało być także nowe oświetlenie uliczne i odwodnienie drogi wraz z jej poszerzeniem.
- W trakcie realizacji zdania poszerzono zakres naszych prac. Dodatkowo należało wzmocnić podłoże palami przemieszczeniowymi i materacami geosyntetycznymi oraz wymienić grunty - tłumaczy Marta Szydłowska, dyrektor projektu z Grupy NDI.
Ale to nie jedyne wyzwanie, z jakim zmierzyć się musiał generalny wykonawca.
- W przypadku tego zadania bardzo istotna była logistyka budowy, czyli ciągłe zapewnianie dostaw materiałów przy jednoczesnym prowadzeniu robót na wielu odcinkach. Wymagało to czasami koordynacji dostaw materiałów niemalże co do minuty - wyjaśnia Robert Wąsewicz, kierownik budowy z Grupy NDI.
Poza tym ważne było, aby w trakcie trwającej miesiącami budowy umożliwić przejazd oraz dojazd do posesji okolicznym mieszkańcom, co biorąc pod uwagę ubogi system sieci drogowej wzdłuż DW512, nie było takie proste.
- Dziś możemy się pochwalić, że realizacja tej inwestycji jest na ukończeniu. Do wykonania pozostały jedynie dodatkowe umocnienia skarp, co planujemy zrobić do września, oraz nasadzenia, które będą realizowane jesienią - mówi dyrektor Marta Szydłowska.
Inwestycja od początku imponuje swoim zakresem. W jej ramach zrealizowano m.in.: 90 przepustów, nasypy w ilości ok. 270 tys. m3, podbudowę z mieszanki niezwiązanej, dla której niezbędne było dostarczenie ok. 120 tys. ton mieszanki oraz podbudowę z MCE (ok. 24 tys.m3). Łącznie dostarczono mieszankę mineralno-asfaltową w ilości ok. 130 tys. ton.
Z D J Ę C I A