(fot. mat. pras.)
Egzamin maturalny z geografii nie należy do egzaminów obowiązkowych - takie są w polskim systemie edukacji jedynie język polski, matematyka oraz język nowożytny. Każdego roku jednak do matury z geografii na poziomie podstawowym bądź na poziomie rozszerzonym podchodzi nawet kilkanaście tysięcy maturzystów. Nic w tym dziwnego, gdyż matura z geografii jest punktowana na wielu kierunkach i bardzo często stanowi „przepustkę” do wymarzonych studiów wyższych.
Geografię na maturze warto zdawać w momencie planowania rekrutacji na studia związane z ochroną środowiska czy na typowo przyrodnicze, jak również na kierunki filologiczne, ekonomiczne czy nawet logistyczne.
Zagadnienia na maturę podstawową z geografii
Podczas nauki do egzaminu maturalnego warto korzystać nie tylko z podręczników omawiających aktualną podstawę programową (takich jak „
Oblicza geografii 1. Zakres podstawowy” oraz kolejne podręczniki w tej serii), ale również z dedykowanych maturzystom repetytoriów. Osoba przygotowująca się do matury z geografii na poziomie podstawowym powinna również zaprzyjaźnić się z atlasem, który pozwoli usystematyzować wiedzę i powtórzyć zagadnienia na konkretnych mapach. Jeśli są takie możliwości to oprócz klasycznej nauki z wykorzystaniem podręczników, warto także uczestniczyć w zajęciach dodatkowych z geografii, rozwiązywać arkusze maturalne z poprzednich lat, a także postawić na wspólną naukę w grupie (czy to z koleżankami i kolegami ze szkoły, czy w formie korepetycji w większej ilości osób).
Zagadnienia do matury z geografii zmieniają się jedynie nieznacznie na przestrzeni lat. Najbardziej rzetelnym wyznacznikiem tego, czego warto się nauczyć, są aktualnie obowiązujące podręczniki z głównych wydawnictw naukowych, a także sprawdzenie podstawy programowej na stronie MEN w konkretnym roku szkolnym. Wśród najbardziej znanych wymagań na maturę można wymienić między innymi zagadnienia z geografii fizycznej, umiejętności teoretyczne i praktyczne posługiwania się mapą oraz zagadnienia gospodarcze dotyczące zarówno Polski, jak i krajów europejskich.
Czy matura z geografii jest trudna?
Każdego roku uczniowie zadają sobie pytanie, czy matura z geografii jest trudna. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wiele oczywiście zależy od tego, jak skomplikowany i trudny jest arkusz maturalny w danym roku. Najważniejszy jest jednak wysiłek i trud poświęcony nauce - warto pamiętać, że kompleksowe i rzetelne przygotowanie się do matury to gwarancja sukcesu oraz wysokiego wyniku.