W minioną środę (22.06) w Szkole Podstawowej nr 9 w Olsztynie odbył się koncert zatytułowany „Wielokulturowość na Warmii – nasze niezwykłe dziedzictwo”. Na koncert przybyło wielu zaproszonych gości, między innymi Wioleta Wróbel - przedstawiciel olsztyńskiego oddziału IPN oraz Teresa i Dominik Sidorowie - propagatorzy folkloru Warmii i Mazur, członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego „Grajta Grajce” oraz autorzy książek poświęconych źródłom niematerialnym Warmii i Mazur: piosenkom, tańcom i zabawom ludowym: „Kurlantki i fraski”, „Grajta grace, bo ja skace”, „Tradycyjne ubiory i stroje na Warmii i na Mazurach od Nogawic do Portek”, „Wiejski folklor dziecięcy Warmii i Mazur". Ponadto Dominik Sidor znalazł się w nielicznym gronie stypendystów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pragnie on wskrzesić dawną tradycję bartnictwa na Warmii. Pod koniec ubiegłego roku tradycja bartnictwa w Polsce została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Warmia to region niezwykle zróżnicowany narodowo i etnicznie. Spośród zamieszkujących go mniejszości narodowych i etnicznych najliczniejsza jest ukraińska pochodząca jeszcze z akcji „Wisła”, potem niemiecka, romska, białoruska, litewska i rosyjska. Znajdziemy tutaj również korzenie żydowskie. Wielokulturowość jest wynikiem zarówno procesów historycznych, jak i położenia geograficznego. Wielokulturowość zazwyczaj definiujemy jako obecność wielu różnorodnych kultur w obrębie jednego państwa lub politykę państwa wobec różnorodności kulturowej.
Głównym celem koncertu w SP 9 było przybliżenie bogactwa kulturalnego Warmii oraz ukazanie dzieciom i młodzieży wielokulturowości w kontekście lepszego poznania „inności” drugiego człowieka.
Namiastkę odmiennej, ale mocno związanej z naszym regionem kultury ukraińskiej zaprezentował Zespół Suzirijaczko, działający pod kierunkiem Darii Bulka-Bzil oraz Mirosławy Czetyrby.
Niezwykłą interpretację wierszy Marii Zientary Malewskiej oraz inne utwory inspirowane folklorem warmińskim zaprezentowała uczestnikom koncertu Ania Broda. Zaśpiewała i zagrała na cymbałach. Do wspólnego wykonania piosenek zaprosiła uczennice SP 9, które brały udział w prowadzonym przez nią projekcie. Pani Ania to multiinstrumentalistka, autorka tekstów i kompozytorka. W kręgu jej zainteresowań znajduje się muzyka filmowa i teatralna.
Z kolei uczennice: Wiktoria Kuczyńska, Antonina Zmyślona, Helena Zalewska oraz Marta Przyborska pięknie zaśpiewały różnorodne piosenki warmińskie: „Po cóżeśta kawaliry przyszli?”, „W zielonym gaju”, „Kędy ty Jaśku pojedziesz” oraz „Ej w lesie”. Następnie zespół „Wesołe nutki” pod kierunkiem Barbary Jankowskiej wykonał piosenki: „Nasza matka Katarzyna”, „Kokoszka jarzębata”, „Miała baba psiękną córkę” oraz „Maćku stój”.
W piosenkach bardzo mocno utrwalił się język naszego regionu i dzięki nim nie zaginie, kolejne pokolenia będą mogły go podziwiać. Tę piękną warmijską godkę - nasze niematerialne dziedzictwo kulturowe przybliżył Łukasz Ruch - propagator gwary i kultury warmińskiej, gawędziarz, autor tekstów, organizator konkursów i kursów gwary, współautor (obok Edwarda Cyfusa i Izabeli Lewandowskiej) Słownika gwary warmińskiej.
W związku z tym, że na Warmii była również bardzo ważna kultura taneczna, uczniowie „Dziewiątki” zaprezentowali tańce i zabawy warmińskie. Pofajdoka zatańczyli uczniowie z klasy Ia po kierunkiem Małgorzaty Jarczewskiej. Natomiast wiązankę tańców warmińskich wykonali uczniowie z klasy z IIIB. Później jedną z zabaw warmińskich, „Zajączka”, zaprezentowały uczennice z klasy VII D: Ola, Daniela, Lidka, Ania i Ola oraz Maj z klasy VIII N.
Na koniec uczennice z klasy VIII N zademonstrowały krótki taniec żydowski.
To była niezapomniana wielokulturowa „uczta” taneczno-muzyczna.
Z D J Ę C I A