(fot. mat. pras.)
Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu lub mieszkania. Zatem wybór idealnych drzwi powinien opierać się zarówno na estetyce, jak i wyglądzie, i odpowiednich właściwościach materiału, z którego są wykonane.
Jakie są rodzaje drzwi wejściowych?
Zaleca się, aby drzwi wejściowe komponowały się z kolorystyką pozostałych elementów domu takich jak okna, dach czy elewacja. Jeśli dom wybudowano w nowoczesnym stylu, to należy wybrać proste drzwi pełne lub szklone. Natomiast przy tradycyjnym stylu dobrze komponować się będzie masywniejsze skrzydło z dekoracjami lub zdobieniami.
Estetyka drzwi zależy w dużej mierze od materiału, z którego zostały wykonane.
Idealne drzwi wejściowe powinny być wytrzymałe oraz zapewniać izolację akustyczną i termiczną. Na rynku wyróżnia się skrzydła drzwiowe:
• stalowe,
• drewniane,
• aluminiowe,
• z PVC,
• z włókna szklanego.
O czym pamiętać przy wyborze drzwi?
Największą popularność w budownictwie zyskały drzwi drewniane z uwagi na ich wytrzymałość oraz uniwersalność. Do wad takich drzwi zalicza się podatność na działanie wilgoci i konieczność okresowej pielęgnacji. Jeżeli drzwi mają być długowieczne oraz odporne na zniszczenia dobrym wyborem będą skrzydła stalowe, które można pomalować na wybrany kolor lub pokryć dekoracyjnym materiałem.
Na jakość i trwałość drzwi wejściowych ma również ich konstrukcja oraz izolacyjność. Współczynnik przenikania ciepła powinien spełniać odpowiednie normy, a jego wartość zależy również od prawidłowego montażu. Warto roboty montażowe zlecić doświadczonym fachowcom, którzy określą również sposób eksploatacji oraz zakres czynności konserwacyjnych zapewniających jak najdłuższe użytkowanie drzwi.
Jak wybrać idealne drzwi wejściowe?
Podczas budowy lub remontu domu należy zwrócić uwagę na wymiary otworów drzwiowych w projekcie. Według obowiązujących przepisów minimalne wymiary drzwi zewnętrznych wynoszą 90 x 200 cm. Przy wykonywaniu otworów na drzwi należy pamiętać, iż powinny one być szersze od ościeżnicy o około 12 cm oraz 6 cm wyższe. Należy również uwzględnić wysokość i rodzaj wykończenia posadzki. Dobór drzwi wejściowych zależy także od sposobu ich otwierania: na zewnątrz lub do środka.
Drzwi antywłamaniowe - czy warto w nie inwestować?
Drzwi zewnętrzne powinny również stanowić zabezpieczenie przed włamaniem i kradzieżami. Drzwi antywłamaniowe posiadają dodatkowe wzmocnienia w skrzydle składające się ze stalowych prętów lub blachy. Przed zakupem drzwi wejściowych antywłamaniowych warto zwrócić uwagę na jakość oraz klasę zamków, punktów ryglowań oraz bolców antywyważeniowych.
Komplet wyposażenia drzwi wejściowych oferowany przez producentów stanowi: skrzydło, ościeżnica, zamek górny i klamkowy, okucia, zawiasy, klamka, próg i uszczelki. Warto zakupić również odbojnik do zamontowania w podłodze.