(fot. mat. pras.)
Salon w stylu Hampton jest aranżacją, która obecnie jest bardzo często wybierana przez dekoratorów wnętrz. Styl ten odznacza się atmosferą nadmorskiego luksusowego kurortu. Nic dziwnego, wywodzi się bowiem z luksusowych kurortów The Hamptons leżących na półwyspie Long Island. Są one chętnie wybieranym miejscem wypoczynkowym przez mieszkańców Nowego Jorku. Istotą stylu Hampton jest zastosowanie neutralnej, morskiej palety barw. Znaleźć w nim można także naturalne drewno i szlachetne materiały, takie jak wełna, len czy mosiądz. Aranżacja ta jest ponadczasowa, wyróżnia się świeżością oraz elegancją. W tym artykule podpowiadamy, jak urządzić salon w stylu Hampton.
Salon w stylu Hampton - jak urządzić?
Rozpoczynając urządzanie każdego pomieszczenia, należy zacząć od podłóg i ścian. Ważny jest dobór materiałów wykończeniowych, które są naturalne i odznaczają się wysoką jakością. Najlepszym materiałem na pokrycie podłogi są drewniane, lite deski lub parkiet. Powinny one być spłowiałe od słońca, świetnie sprawdzi się również orzech amerykański. Na tak urządzoną podłogę warto położyć tkany dywan wykonany z wełny, a także chodniczki tkane z juty, sizalu lub bawełny. Kolory powinny nawiązywać do tematyki marynistycznej, najlepszym wyborem będą więc błękity, beże oraz biel.
Ściany w stylu Hampton powinny zostać pokryte boazerią pomalowaną kryjącą farbą. W tym wypadku również warto postawić na jasne kolory, najlepiej sprawdzi się beż i różne odcienie bieli. Do wykończenia ścian polecamy różnego rodzaju listwy i dekoracje ścienne. Jeżeli myślisz o aranżacji Hampton, powinieneś postawić na listwy z linii Mardom Decor i Orac Decor, które znajdziesz w sklepie internetowym
https://efekciarnia.pl/1217-listwy-scienne.
Styl Hampton w salonie - jakie meble wybrać?
Wybierając meble w stylu Hampton, najważniejszą cechą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest materiał wykonania. Powinno to być drewno, marmur, metal, wiklina lub len. Ten ostatni może świetnie posłużyć jako obicie mebli wypoczynkowych. Przy wyborze aranżacji Hampton należy zwracać głównie uwagę na meble o neutralnym kolorze i klasycznym, ponadczasowym fasonie. Dobrym wyborem na pewno będą duże kanapy, które powinny być jasne i miękkie. Do kompletu warto także dobrać fotele, do których idealnie będą pasowały miękkie i wzorzyste poduszki o morskich odcieniach. Stolik kawowy wykonany z drewna lub rattanu doskonale domknie całość wystroju. Dobrym pomysłem jest zastosowanie w nim przeszklonego blatu, który nada pomieszczeniu głębi oraz lekkości. Salon Hampton powinien być również wzbogacony komodą wyposażoną w drzwiczki wykonane ze szkła, za którym będzie można w ładny wyeksponować biało-błękitną porcelanę.
Salon w stylu Hampton - dodatki
Decydując się na salon w stylu Hampton, aranżacje koniecznie powinny być ubogacone różnego rodzaju dodatkami, takimi jak listwy ścienne dostępne na
https://efekciarnia.pl/1203-listwy-scienne. Styl ten odznacza się wykorzystaniem naturalnych surowców, tak więc w salonie świetnie sprawdzą się dekoracje wykonane z rattanu, kosze z wikliny. Warto zaopatrzyć się również w lnianą narzutę i chodniczki wykonane z naturalnych materiałów. Sprawi to, że prestiż wnętrza będzie dużo większy, a samo pomieszczenie stanie się przytulne, co sprawi, że będziesz chciał w nim spędzać każdą wolną chwilę. Obowiązkowym dodatkiem w tak urządzonym salonie są również dodatki i dekoracje marynistyczne. Mogą to być konary czy gałęzie drzew, które wyrzuciło morze, liny, a także lampiony, które swoim wyglądem nawiązują do latarni morskiej. Na ścianach z kolei powinny zawisnąć elementy kojarzące się z morzem - wiosło, koło sterowe czy obrazy przedstawiające marynistyczne sceny i krajobrazy.
Jeżeli chcesz nadać wnętrzu luksusu, powinieneś zainwestować w lampy wykonane z drewna, szkła lub porcelany, lub mosiężne żyrandole. Do drewnianych mebli świetnie sprawdzą się porcelanowe misy lub wazony ze świeżo ściętymi kwiatami, które upiększą Twój salon. Na oknach powiewać powinny lekkie, delikatne, biało-błękitne zasłony, które wpuszczą do wnętrza dużo światła, co spowoduje jego optyczne powiększenie.