BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza w piątek (10.06), o godzinie 18.00, na wernisaż wystawy „Joan Miró - plakaty autorskie” z kolekcji Jerzego Kurowskiego.
W sali kameralnej galerii zaprezentowane zostanie 60 oryginalnych autorskich plakatów Joana Miró, które pochodzą z prywatnej kolekcji Jerzego Kurowskiego (kuratora wystawy). Prawie wszystkie grafiki z lat 1953-1984 wykonane zostały w szlachetnej technice kolorowej - litografii.
Rozmaite instytucje kultury z okazji wystaw prac Joana Miró wydawały plakaty, na których zwykle umieszczano reprodukcje jego grafik lub obrazów. Tylko około 150 plakatów to oryginalne autorskie grafiki Miró, specjalnie wykonane z okazji prezentacji własnych prac lub na zlecenie organizatorów wydarzeń.
W Polsce mamy mało okazji do podziwiania grafik Joana Miró. Nieduża część jego plakatów znajduje się w kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie, pojedyncze egzemplarze są w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu czy Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zapraszamy!
******
Joan Miró (ur. 1893 w Barcelonie; zm. 1983 w Palma de Mallorca) - kataloński malarz, grafik, rzeźbiarz i ceramik, tworzył na pograniczu abstrakcji i surrealizmu - należał do najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych artystów XX wieku. Joan Miró obok Pabla Picasso i Salvadora Dali zaliczany jest do najbardziej znanych twórców hiszpańskich. Był pionierem sztuki multimedialnej - pomysły z płócien malarskich przenosił na grafiki, murale, mozaiki oraz rzeźby. Chciał, aby jego sztuka była powszechnie dostępna i prezentowana w przestrzeni publicznej. Twórczość Miró to łączenie różnych motywów, świat wykreowany z wyobraźni, wypełniony przez symbole przedstawiające ludzi i przedmioty w sposób schematyczny. Artysta często posługiwał się pogrubionym konturem, który kojarzy się z rysunkami naskalnymi pierwotnych plemion, a także z pierwszymi malunkami dzieci. W stworzonych w ten sposób znakach czerń jest często zestawiona na zasadzie kontrastu z błękitem, soczystą zielenią, intensywną żółcią lub czerwienią. Do historii sztuki światowej przeszły m.in. mozaiki Miró umieszczone na gmachu UNESCO w Paryżu („Ściana Księżyca” i „Ściana Słońca”) oraz na budynku lotniska El Prat w Barcelonie, monumentalne rzeźby (np. 22-metrowa statua „Kobieta i Ptak” w Barcelonie czy 12-metrowa „Słońce, Księżyc i Jedna Gwiazda” w Chicago), wiele obrazów (np. surrealistyczny „Karnawał Arlekina”) oraz wspaniałe grafiki, w tym autorskie plakaty.