Mikołaj Kopernik przyjechał do zamku w Lidzbarku Warmińskim
Festyn „Przyjazd Mikołaja Kopernika do Lidzbarka Warmińskiego” | Więcej zdjęć »
Przyszły, 2023 rok, będzie obchodzony nie tylko na Warmii i Mazurach jako Rok Mikołaja Kopernika. W ten sposób uczczona zostanie 550. rocznica urodzin tego polihistora, powszechnie znanego jako ten, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Powstaje więc bogaty program przyszłorocznych uroczystości, w których znaczące miejsce zajmą te organizowane przez Muzeum Warmii i Mazur. Ta jednostka kultury samorządu województwa warmińsko-mazurskiego zarządza bowiem dwoma obiektami, z którymi Mikołaj Kopernik był szczególnie związany: Zamkiem Kapituły Warmińskiej w Olsztynie i Zamkiem Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Dzisiaj (4.06) w lidzbarskim zamku odbył się festyn pod hasłem „Przyjazd Mikołaja Kopernika do Lidzbarka Warmińskiego”, który oprócz rozrywki dostarczył uczestnikom wiedzy o roli, jaką zamek odegrał w życiu Mikołaja Kopernika.
- Bardzo się cieszę z tego wydarzenia, bo to jest takie „przywracanie” Mikołaja Kopernika zamkowi w Lidzbarku Warmińskim, którego mieszkańcem był długo i naprawdę ważnym - mówi Małgorzata Jackiewicz-Garniec, kierownik działającego w lidzbarskim zamku Muzeum Warmińskiego, filii Muzeum Warmii i Mazur. - Kopernik spędził tutaj naprawdę długi czas. Dziewięć lat mieszkał w zamku na stałe, a potem przyjeżdżał jeszcze często, jako lekarz biskupów warmińskich. To jest też ważne miejsce dla Mikołaja Kopernika, ponieważ tutaj dokonywał swoich wyborów życiowych. Tutaj odbywał długie dyskusje z wujem Łukaszem Watzenrode, ucząc się i pomagając w prowadzeniu dworu biskupiego. Wuj chciał, by Kopernik wybrał jego drogę - drogę biskupa. Mikołaj Kopernik jednak chciał się poświęcić pracy naukowej. Wiemy, że taką decyzję podjął tutaj - w Lidzbarku Warmińskim. I zdecydował się zostać kanonikiem, a nie iść drogą wuja. I tutaj, będąc na dworze w Lidzbarku Warmińskim, miał świetną bibliotekę, tłumaczył Listy Teofilakta Symokatty i też tutaj dokonał „researchu” wiedzy na temat funkcjonowania Układu Słonecznego, układu Wszechświata. Stąd mamy prawdopodobnie ręką Kopernika wykonany rysunek Układu Słonecznego na ścianie krużganków. Ale przede wszystkim tutaj Kopernik napisał „Commentariolus” - mały komentarzyk, w którym zawarł podwaliny teorii heliocentrycznej. I ten komentarzyk został ręcznie przepisany w ponad 100 egzemplarzach i wysłany w ważne miejsca i ośrodki w Europie. Więc to stąd ta pierwsza, nowa, wielka myśl Mikołaja Kopernika powędrowała w świat.
Pomysł na dzisiejszy festyn w lidzbarskim zamku zrodził się w głowach rekonstruktorów średniowiecza z Działdowskiego Bractwa Rycerskiego i Konwentu Świętego Piotra w Olsztynku. Projekt przypadł do gustu nie tylko muzealnikom, ale także samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego, który postanowił sfinansować imprezę.
- Festyn „Przyjazd Mikołaja Kopernika do Lidzbarka Warmińskiego” promuje przyszłoroczny Rok Mikołaja Kopernika na Warmii i Mazurach - mówi Czarek Krasowski, koordynator projektu. - Prezentujemy publiczności dzień z życia Mikołaja Kopernika w czasach jemu współczesnych, podczas pobytu na zamku lidzbarskim. Zapraszając na dzisiejszą imprezę mówiłem wszystkim, żeby przyszli nie tylko podziwiać wydarzenie wzrokiem, ale również smakiem, węchem i dotykiem, ponieważ można m.in. skosztować mięsidła wędzonego w naszej wędzarni, spróbować podpłomyków, kuraków pieczonych na rożnie, dotknąć zbroi rycerskiej, pobawić się na stanowiskach zabaw rycerskich. Tak więc średniowiecze można chłonąć wszystkimi zmysłami.
R E K L A M A
Koncepcję festynu oparto na historycznym wydarzeniu z 1503 roku, kiedy to Mikołaj Kopernik powrócił na dwór biskupi swojego wuja biskupa warmińskiego Łukasza Watzerode po zakończeniu studiów we Włoszech, gdzie studiował medycynę i prawo kanoniczne. W przyszłym roku, oprócz 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika obchodzić będziemy więc również 520. rocznicę jego przyjazdu do Lidzbarka Warmińskiego po studiach w Italii.
- My, jako Muzeum Warmii i Mazur, instytucja, która szczególnie z postacią Mikołaja Kopernika jest związana, staramy się nie skupiać wielu wydarzeń w Roku Mikołaja Kopernika - roku, w którym tak wiele będzie się działo, ale już wcześniej chcemy przypominać o tym, jak ważną Kopernik był postacią i jak mocno związany jest z naszymi dwoma zamkami - w Olsztynie i w Lidzbarku Warmińskim - dodaje Małgorzata Jackiewicz-Garniec.
Więcej o dzisiejszym festynie na zamku w Lidzbarku Warmińskich w naszych filmach i zdjęciach z imprezy.